2
fotot

Kas 15eurone sääsetõrjevahend on tõesti viis korda mõjusam kui kolmeeurone? Katse teel selgitasime, et vähemalt tunniajast kaitset verejanuliste putukate eest pakuvad kõik tõrjevahendid, erinevad on aga lõhnad ja tunne nahal.

Õhtuleht proovis kuut ühes suures kaubanduskeskuses poodides ja apteegis müügil olevat sääsetõrjevahendit. Meie katsetajatel oli vahend peal küll lühemalt kui lubatud toimeaeg – ühest kuni kolme tunnini. Selle aja sees ei langenud ühegi vahendi kasutaja suure sääserünnaku ohvriks. Kuna oma peamise eesmärgi – sääski peletada – täitsid kõik vahendid vähemalt lühiajalisel kasutamisel ühtviisi hästi, hinnati rohkem lõhna ja konsistentsi.

Sääsetõrjevahendite olulisim koostisosa on see, mis sääski tõrjub ehk toimeaine. Seetõttu võimegi müügilolevaid sääsehirme liigitada toimeaine järgi. Enamik levinumaid tõrjevahendeid töötavad juba aastakümneid ühe ja sama toimeainega. Nende puhul erineb ainult toimeaine sisaldus (kangus) ja lisaained.

Erinevad nimed, sama sisu

Meie tuntumate sääsetõrjevahendite toimeaine on N-dietüül-m-toluamiid, mida lühemalt kutsutakse DEET. See kollane õli on maailmas kõige levinum putukatõrjevahend. DEET sündis pärast II maailmasõda, kui džunglisõjakogemuse saanud USA armee hakkas otsima tõhusat kaitset putukate eest. DEET-tooted kaitsesid sääskede eest juba meie vanavanemaid, toimeaine pole neist aegadest peale muutunud.

Tuntumatest sääsetõrjevahenditest on DEET-tooted OFF!, kodumaine Plix ja Diffusil. Nende puhul erineb mõnevõrra ainult toimeaine sisaldus. Ka sama tootja sarja kuulub kangemaid ja nõrgemaid sääsetõrjevahendeid: nõrgemaid lastele, tugevamad on näiteks märgistustega Super Plus või Vahva Sääsehirm. Tavaliselt on ka eriti kangete toodete DEET-sisaldus mitte üle 30 %. Lisaks sisaldavad need vahendid ka biotsiidi, mis on elusorganisme surmav kemikaal.

"Kiimase kitse rohi."

Üks jahimeeste pood müüb aga ka 95% DEET-sisaldusega sääsepeletajat Ben’s 100. Et see kange kraam on, näitab ka oranžile pudelikesele trükitud hoiatus mitte kasutada alla 10aastastel lastel.

Selleks, et DEETile vaheldust leida, peab veidi vaeva nägema. Minema apteeki või mõnda paremini varustatud poodi. Levinum putukapeletaja, mis DEETi asemel sisaldab uuemat ikariini, on Autan. Ikariin on taimest saadud keemiline ühend, mida Hiina rahvameditsiinis kasutati ka erektsiooniprobleemide raviks ning kutsuti "kiimase kitse rohuks".

Enamikus sarjades saab valida sääsepeletaja kas aerosooli, roll-on või kreemi kujul. Meie testijate kogemus näitas, et meestele kreem eriti ei istu, naistele aga meeldisid just kreemised tooted.

Parim kaitse on riided

Loodusemees, putukateadlane ja loodusfotograaf Urmas Tartes kasutab sääsetõrjevahendeid harva. "Parim kaitse sääskede vastu on pikkade varrukate ja säärtega rõivad," ütleb ta. Samuti kardab ta, et tõrjevahendites sisalduv keemia võib kahjustada tema kallist fototehnikat, ilma milleta ta naljalt loodusesse ei lähe. Lisaks meeldib Tartesele sääski pildistada ja ta lausa ootab neid. "Mul on olnud hea sääseaasta: sain just kolm tükki korraga pildile, enne olid ainult ühekaupa," kiidab ta.

Üks pudelike Autanit on loodusemehel siiski autos, kui olukord sääskedega peaks päris hulluks minema. "Ma üldiselt väldin DEET-tooteid," põhjendab Tartes oma eelistust ja lubab peagi ka mõne loodustoote ära proovida.

Selleks aastaks hakkab kõige hullem sääsehooaeg läbi saama. Sääsed on oma suurema nälja pärast talve kustutanud, emasääsed on munemiseks vajaliku toidukoguse kätte saanud, räägib Tartes. Kevadel, kui ilmad soojaks lähevad, kooruvad kõik ühe piirkonna sääsevastsed enam-vähem ühel ajal ja ründavad meid kõik korraga, sellepärast meile tundubki, et kevaditi on sääski rohkem. Hiljem, suve jooksul koorunud sääsed hajuvad rohkem laiali. Samuti muutume ise suve jooksul sääsehammustuste toimel nende suhtes immuunsemaks.

Autan Protection Plus

Aerosool. Kaitse kuni 8 tundi sääskede, kuni 4 tundi puukide eest. Mitte kasutada alla kaheaastastel lastel. Mitte kasutada kahjustatud nahal. Toimeaine ikariin (16%). Tootja SC Johnson. Hind 8,50 €.

Naiskasutaja: Panin Autani kõvasti proovile: mängisime lapsega sulgpalli ja siis veel rohisin peenraid. Õhtusel ajal, kui sääski kõige rohkem. Tund aega pidas vastu, siis ei pidanud mina enam vastu ja läksin ära tuppa. Sääsed mind ei kimbutanud. Mulle meeldis, selline mõnus lõhn oli tal ka. Tõsi küll, hiljem toas tahtsin tuttavale seda mõnusat lõhna demonstreerida ja siis lõi lausa hinge kinni. Neid vahendeid peab kindlasti õues pihustama, veel parem on nägu kõrvale pöörata ja hinge kinni hoida.

Meeskasutaja: Ladusin aias puid. Pool tundi ilma tõrjevahendita, sääsed segasid päris tõsiselt. Autanit peale piserdades oli esimene mulje ülitugev lõhn. Hoidsin hinge kinni, et mitte seda keemiat endale sisse hingata. Teine puudeladuja tegi peagi märkuse, et tunneb sääsetõrjevahendi lõhna ka kõrval töötades päris tugevalt. Nahk jäi pisut kleepuvaks. Kolme tunni jooksul kehale sääski ei tulnud. Küll aga tuldi tunni aja pärast kõrvade ja kaela kallale, kuhu ma Autanit ei pannud. Vahendiga kaetud käed-jalad aga jäid puutumatuks. Tööd sai teha rahulikult ja segamatult.

Diffusil Extra Plus

Kreemja konsistentsiga aerosool. Kaitse kestuseks lubatud üle 8 tunni. Tootetutvustus lubab ka, et täiustatud koostise tõttu vahend mitte ainult ei peleta putukaid, vaid ka tapab neid. Sisaldab biotsiidi. Toimeaine 195 g/kg detamiid-N, N-dietüül-m-toluamiid. Lastele alates 3. eluaastast. Tootja Lybar (Tšehhi). Hind 5,49 €.

Meeskasutaja: Üldse ei meeldinud! Kleepus vastikult. Mul oli kõik see aeg tunne, et mul on mingi vastik kleepekas peal. Sääski küll ei tulnud, aga ikkagi ma eelistaks midagi, mis ei tunduks nahal nii ebameeldiv.

Naiskasutaja: Kreemine koostis ei häirinud, pigem tekitas tunde, et tõesti midagi on peal ja kaitseb. Sääskede eest kaitses ka korralikult. Aga lõhn on ebameeldiv, keemiline ja kunstlik.

OFF!

Aerosool. Sisaldab biotsiidi. Toimeaine N, N-dietüül-m-toluamiidi 152 g/kg. Mitte kasutada alla kolmeaastastel lastel. Tootja OY TransMeri AB (Soome). 2,49 €.

Kasutaja: Off!-i teavad kõik! See on sääsetõrjevahendi teine nimi, nagu mähkmeid kutsutakse pampersiteks või tosse botasteks. Võrreldes Plixi või Diffusiliga oli Off!-i lõhn meeldivam. Kuigi seda ei olnud koostisainete loetelus, lõhnas see veidike sidruni järele.

Plix Vahva sääsehirm

Aerosool. Kaitse kestuseks lubatakse 3–5 tundi. Sisaldab biotsiidi. Toimeaine N, N-dietüül-m-toluamiid 275g/kg. Ei soovitata alla kolmeaastastele. Tootja AS Orto (Eesti). Hind 2,95 €.

Kasutaja kommentaar: Olen ühte Plix toodet kunagi kasutanud ja meeles on, et oli selline lahja kraam, ei tõrjunud eriti kedagi. Võib-olla oli mul minevikus sama sarja mõni lahjem toode või oli tookord sääski rohkem. Ma ei viitsinud küll kolm tundi õues passida, aga tund aega pidas ta kenasti vastu. Panin vahendit paljaste käte peale, näost ja jalgadest hammustas mind selle aja jooksul mitu sääske. Ainult lõhn on tal ebameeldiv, piiritusene. Tekkis tunne, nagu hakataks kohe süsti tegema.

ZanzHelan

Sprei. 100% looduslik. Võib kasutada ka alla kolmeaastastel lastel. Toimeined sidrunheinaõli ja andirobaõli. Tootja Helan Cosmesi (Itaalia). Hind 14,60 €.

Naiskasutaja I: Piserdasin seda toodet jalgadele, kätele, käsivartele, turjale ja peopesale, millega tõmbasin üle kaela, põsed ja otsmiku. Lõhn on väga mõnus värske ja tsitruseline, nagu parfüüm! Istudes oli natuke tunda, et põlveõndlad kleebivad. Lõhn püsis nahal mitu tundi.

Kahe ja poole tunni jooksul aiatöid tehes ei tulnud ühtegi sääske minu ligidalegi. Ka mitte kärbseid ega muid putukaid. Kergelt kleepuv tunne nahal püsis õhtuni, oli tahtmine ennast duši all veega üle lasta. Otseselt aga see tunne ei häiri, kui oled kodustes tingimustes.

Kui peaksin ostma sääsetõrjevahendi, valiksin kindlasti selle toote (vähemalt päevastes tingimustes aiatöödes õigustas end hästi) – looduslikud komponendid annavad turvalise tunde (ka fakt, et toodet võib kasutada alla kolmeaastastel lastel), tõeliselt hea ja meeldiv tsitruselõhn on üks tegur, mis ostma meelitaks.

Naiskasutaja II: Pihustasin seda oma paljastele käsivartele, näo ja jalad jätsin võrdluseks ilma. Rohisin õhtul varjulises aianurgas pool tundi peenraid. Käsi ei hammustanud selle aja jooksul ükski sääsk, küll aga olid jalalabad läbi sokkide ära näritud. Näo juurest peletasin mitu korda kätega vehkides sääski eemale. Nii et toimib küll, mis siis, et toimeained on looduslikud. Lõhn on hästi hea, täitsa nagu parfüümi eest.

Ben’s 100

Kaitse 10 tundi. Mitte kasutada alla 10aastastel lastel. Toimeaine N, N-dietüül-m-toluamiid, sisaldus 95 %. Tootja Tender Corporation. Hind 10,00 €.

Kasutaja: Ben’s on vahend, mida ma iga päev kasutan. Ostsin selle eelmisel kevadel ühest jahimeeste poest, kui sääseterrorist kõrini sai ja tundus, et tavalisest poekaubast enam ei piisa. Ben’si soovitati ühes foorumis. Olen ka lugenud, et see on palju kangem kui teised sääsetõrjevahendid, isegi liiga kange. Et teeb riide sisse augu. Otseselt naha peale ma panen seda harva, kui on vaja sääsepilve sees mõnda tööd teha. Muidu pihustan seda mütsi peale ja pluusivarrukatele. Mütsis veel auke ei ole, pluusi sees samuti mitte. Minu meelest hoiab see sääsed küll tõhusamalt eemale kui tavalised Off!-id ja Plixid. Huvitav on see, et kuigi Ben’si DEET-sisaldus on palju suurem kui teistel sama toimeainega tõrjevahenditel, pole tal üldse erilist lõhna (mõni teine haises päris ebameeldivalt). Naha peal on Ben’s kergelt õline vedelik. Plussiks veel see, et ta ei jäta nahale sellist kleepuvat kihti, nagu mõni teine toode.

Tulemus

Märgatavat vahet lühemaajalisel kasutamisel kindlaks teha ei õnnestunud – tunni-paari jooksul aitavad nad suuremate eelteadmisteta tavatarbijate meelest enam-vähem kõik ühtemoodi.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis