President Ilves esinemas Tuftsi ülikooli Fletcheri rahvusvaheliste suhete instituudis. (Alonso Nichols/Tufts University)

USAs viibiv Eesti president Toomas Hendrik Ilves väljendab tugevat toetust Ameerika Ühendriikidele kui maailmaliidrile. Ta kritiseerib seetõttu isegi eurooplasi.

Ilves kõneles Tuftsi ülikooli Fletcheri rahvusvaheliste suhete instituudis Atlandi-ülestest suhetest, rõhutades, et Euroopa peab hoolitsema tõsiselt oma panuse eest NATO ühisesse kaitsesse. Samuti avaldas president Ilves muret, et nii-nimetatud Snowdeni juhtum lisab ameerikavastaseid meeleolusid Euroopas. Teisalt on USA-s kasvanud isolatsionistlikud meeleolud nii vasak- kui parempoolsete poliitiliste liikumiste seas. Edward Snowden on mees, kes avalikustas USA riikliku julgeolekuameti (NSA) nuhkimisprogrammid.

"Eesti toetab igal juhul USA liidristaatuse säilimist maailmas," kinnitas Ilves. "Kuna Põhja-Ameerika ja Euroopa jagavad endiselt keskseid väärtusi, tuleb meil teha tööd tiheda koostöö säilimise nimel."

Luureskandaalide valguses ütles Ilves, et vastus probleemile ei saa olla veebi- ja väljendusvabadust piiravas seadusandluses – see oleks meeltmööda eelkõige neile, kes ei tunnista demokraatlikke väärtusi ega sõnavabadust.

"Meil, kellele need väärtused on olulised, tuleb leida sobiv tasakaal kolme faktori vahel – julgeolek, privaatsus ja info vaba liikumine. Julgustavaks näiteks on siin Eesti, kes pakub oma elanikele turvalist e-teenuste süsteemi ning on ühtlasi hoidnud internetivabaduses maailma esikohta kolm aastat," kõneles ta.

 

 

Jaga artiklit

53 kommentaari

I
Isegi  /   09:50, 1. okt 2013
kuritegu on Ilvesel esineda eesti rahva nimel.Ma räägin põlvest põlve eestis kasvanud inimestest. Mis õigusega tuleb tema rahvast maha müüma!? USA on sõdiv riik, kui poleks pidureid - ta tapaks ja hävitaks iga päev. Oma tarkuses hoidis Venemaa ära Süüria sõja - miks pean ma pidama "sõbraks" riiki kus vabamüürlaste valitsus. Süüria sõda oleks olnud paljudele riikidele ohuks. Ilves - käed eesti põliselanike eest otsustamisel kaugele.
T
tundub  /   08:29, 29. sept 2013
et obama peldiku paberit ostma ei pea.... Ilves lakub selle ise puhtaks!!!

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis