Tehnika

President Ilves: ärge kartke Suurt Venda! (46)

Toimetas Karoliina Vasli, 29. september 2013, 21:29
Foto: ARNO SAAR
"Valitsuse roll on kindlustada sinu ohutus," rääkis Toomas Hendrik Ilves USAs Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi ärikoolis Sloan. Tema jutust tuleb välja, et ta muretseb suurkorporatsioonide pärast, ent riigi tegevusi karta ei tuleks.

"Ärge kartke Suurt Venda," vahendab kooli kodulehekülg Ilvese öeldut. Ta märkis, et tuleks muretseda hoopis Väikese Õe pärast. Ta on varasemalt öelnud, et peab Väikese Õe all silmas korporatsioone - Google, Facebook, Amazon.

E-riigi esikõnelejana sõnas Ilves, et "valitsus" pole räpane sõna, kui jutuks tuleb andmete haldamine ja julgeolek. Ta rääkis ka, et Eestis tehakse pea kõik tehingud interneti teel.

"Privaatsust ei eksisteeri enam sellisel kujul kui 18. sajandil... 19. sajandil... 20. sajandil," rääkis Ilves valitsuse tegevuse kaitseks. "Valitsuse roll pole luurata, vaid kindlustada sinu ohutus. Privaatsuse, julgeoleku ja vabaduse suhe on muutumas."

Ilves kritiseeris teisi viise, kuidas andmeid kogutakse. Näiteks tasuta äpid, mis jälgivad kasutaja käitumist, ta asukohta. Selle üks eesmärk on näiteks teha kindlaks sihtrühm, kellele mingeid reklaame saata. Ilves tõi näiteks, et rasedatele naistele mingite kupongide saatmine on suurem privaatsusesse tungimine kui ükskõik milline Eesti valitsuse initsiatiiv.

Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi professor Alex Pentland vaidles vastu, et telefoni-põhise info kogumisel on vahel ka kasulik eesmärk. Näiteks Elevandiluurannikul tehti selle põhjal ümber ühistranspordi sõidugraafikud. Samuti oleks võimalik andmete kogumise abil näha haiguspuhangute levikut ja neile kiiremini piir panna.

46 KOMMENTAARI

e
ei usalda! 28. oktoober 2013, 18:01
President arvab, et valitsuse eesmärk peab olema tagada ohutus. Kuidas on turvatunne tagatud kui käib vaenu õhutamine kahe rahva vahel. See on kestnud juba iseseivumisest alates ja võetud vastav positsioon.
j
JAANUS 1. oktoober 2013, 03:03
Huvitav fraas "...Privaatsuse, julgeoleku ja vabaduse suhe on muutumas.""
Kas keegi seletaks selle mõtte ja sisu mulle maakeeli lahti?
Loe kõiki (46)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee