Tehnika

Elisal täitus Eestis 20. tegutsemisaasta (2)

Toimetas Kaspar Käänik, 31. mai 2014, 12:03
PIDUPÄEV: Üks esimesi Elisa töötajaid, kes on rajanud kogu võrgu, lõikab pidulikult juubelitorti.Foto: facebook.com/elisaeesti
31. mail tähistab Elisa 20. tegutsemisaasta täitumist Eestis, Soomes on Elisa tegutsenud juba üle sajandi ehk 132 aastat.

Elisa juhatuse esimees Sami Seppäneni sõnul oli mobiilsideteenus 20 aastat tagasi kallis ja priviligeeritud kõneteenus, täna on telekomiteenused aga eluks hädavajalik esmatarbekaup, mis on taskukohane igaühele ja, mille olemasoluta ei kujuta keegi oma igapäevast elu enam ettegi.

Kaks kümnendit tagasi olid Seppäneni sõnul mobiilsideoperaatoriga liitumise tingimused kliendile karmid, liitumise korral pidi tasuma tagatismaksu, kõneminutihind oli tänasega võrreldes kümme korda kõrgem ning sangpommi mõõtu ja hiiglasliku antenniga mobiiltelefon läks kliendile maksma kümneid tuhandeid kroone. Radiolinja võrguga liitumise tagatismaks ulatus 5000-kroonini ja kõneminutihind 5 krooni ja 60 sendini. Seda kõike olukorras, kus keskmine brutopalk Eestis jäi alla 2000 krooni.

Tänaseks, 20 aastat hiljem, on Elisa avanud Eestis kogu maad katvad 2G, 3,5G ja 4G võrgud. Eesti esimene mobiilsidevõrk põhines kärgsidel ehk NMT-tehnoloogial (Nordic Mobile Telephone), tänaseni on aga Eestis kasutusel kõneside pakkumiseks aastal 1995. avatud GSM-võrgud.

Kõige esimene GSM-kõne tehtigi Eestis Radiolinja võrgus 10. jaanuaril 1995 ning kõne sooritajaoks oli Eesti President Lennart Meri.

Elisa Eesti AS loodi 31. mail 1994. aastal.