Tehnika

Volvo Trucksi uus Concept Truck vähendab kütusekulu rohkem kui 30% 

AutoNet.ee, 31. mai 2016, 13:28
Volvo Concept TruckFoto: Volvo
Volvo Trucksi uus ideesõiduk näitab, kuidas suurendada oluliselt kaugvedude tootlikkust sõites peaagu kolmandiku võrra väiksema kütusekuluga. Sellise märkimisväärse kütusesäästu tagavad aerodünaamiline kuju ja väiksem tühimass.

Volvo Concept Truck. See on viieaastase uurimisprojekti tulemus, mille eesmärk oli välja töötada energiasäästlikumaid veokeid. Uus ideeveok vähendab kütusekulu rohkem kui 30%.
„Töötame pidevalt energiasäästlikumate veokite arendamise nimel. Keskkonnakaitse ja klientide kulude vähendamise seisukohalt on see äärmiselt oluline. Oleme uhked, et suudame seda arengut juhtida. Meie ideeveok demonstreerib tehniliste uuenduste tohutut jõudu," ütleb Volvo Trucksi president ja tegevjuht Claes Nilsson.

Väikse kütusekulu üks põhiteguritest on võimas 40% aerodünaamilise efektiivsuse parandamine, millest on kasu saanud nii veduk kui ka haagis.
„Oleme muutnud ja optimeerinud kogu autorongi, et parandada aerodünaamikat nii palju kui võimalik. Näiteks kasutame tahavaatepeeglite asemel kaameraid. See vähendab õhutakistust ja veoki liikumapanemiseks on vaja vähem energiat," selgitab Volvo Trucksi peaprojektijuht Åke Othzen.

Peale aerodünaamiliste täiustuste on ideeveok varustatud uute rehvidega, millel on väiksem veeretakistus. Haagis on kaks tonni kergem kui võrdlushaagis, mis tähendab väiksemat kütusekulu või suuremat kandevõimet. Projekt hõlmab ka täiustatud jõuülekannet. Autorongi katsetati Rootsi teedel 2015. aasta sügisel.
Ideeveoki Volvo Concept Truck väljatöötamine algas 2011. aastal.
Ideeveok on uurimisprojekti osa, mistõttu ei ole see turul saadaval. Siiski on mõned aerodünaamilised omadused juba kasutusel Volvo Trucksi seeriaveokites ja tulevikus võidakse kasutusele võtta ka muid ideeveoki lahendusi.

Faktid: Volvo Concept Truck
Uurimisprojekt on kahepoolne Rootsi ja USA ühisettevõte, mida toetavad Rootsi energiaagentuur ja USA energeetikaministeerium. Ameerika superveoki projekti eesmärk on suurendada kaugvedude tõhusust Põhja-Ameerika turul.

Tehnilised andmed: Volvo Concept Truck
Veoki mudel: Volvo FH 420
Mootor: Volvo D13 Euro 6
Faktid: Aerodünaamilised täiustused
- Optimeeritud aerodünaamikaga haagis ja veduk.
- Õhutakistuse vähendamiseks on tavalised tahavaatepeeglid asendatud kaameratega, mis tagavad parema nähtavuse ja suurema ohutuse.
- Aerodünaamiliselt optimeeritud raami külgkatted katavad veduki tagarattaid ja kõiki haagise rattaid.
- Aerodünaamilised spoilerid pikendavad haagist ja vähendavad õhutakistust.
- Optimeeritud õhuvool mootori jahutussüsteemi.
- Minimeeritud õhutakistus veduki, rattakoobaste ja sisenemisastete ees.


Audi A4 Avant 2,0 TFSI Quattro
22 900 EUR

Lexus IS 250 Cabrio
19 500 EUR

Honda Insight 1.3 Elegance
9 900 EUR

Volkswagen Passat
100 EUR

Renault Master 9 kohta + INVA
16 800 EUR