BMW i3 on Norras üks populaarsemaid elektriautosid. (VIDA PRESS)

Elektriautode turuosa poolest on viikingitemaa Norra maailmas esirinnas. Detsembris vuras fjordide vahel ringi 100 000 pistikust laetavat autot. Jaanuaris oli rohkem kui iga kolmas Norras müüdud sõiduk särtsuauto, kirjutab Electrek.

Kuna ülemaailmne autoturg on hiiglaslik, siis toimuvad muutused sellel väga aeglaselt. Maailma teedel sõidab umbes kaks miljardit autot ja aastas toodetakse juurde 100 miljonit uut sõidukit. Nii kulub kogu maailma flotilli väljavahetumiseks 20 aastat. Ehk: sellest hetkest, kui kõik müüdavad autod on varustatud mingi tehnoloogiaga, näiteks elektrilise veojõuga, kulub 20 aastat, et kõik maailma sõidukid oleksid sellised. 

Mõned turud jõuavad sellesse punkti aga enne teisi. Enamikus riikides on elektriautodel raskusi, et saada kolmeprotsendilist turuosa. Norra on juba mõnd aega olnud selle reegli erand ning on nüüd taas löönud elektriautode turuosa rekordeid.

Detsembris selgus, et Norra on jõudnud haruldase verstapostini: hoolimata üsna väikesest rahvaarvust (umbes 5 miljonit inimest - toim) vuras riigi teedel siis 100 000 täielikult elektril liikuvat autot.

Mullu septembris olid 28,8% Norras müüdud uutest autodest pistikust laetavad ja elektriautode turuosa oli 19%. Ehk kümme korda rohkem kui enamikus teistes riikides ja seda eeskätt tänu maksusoodustustele.

Läinud kuul lükati rekordit veelgi kaugemale: särtsusõidukid võtsid 37-protsendilise turuosa. Riiki toodi üle 4800 uue elektriauto, neist 622 olid BMW i3-d.

Sellises tempos jõuab Norra aasta lõpuks punkti, kus suurem osa müüdud autodest on elektrilised. Riigi eesmärgiks on saavutada 2025. aastaks olukord, kus 100% uutest autodest on nullemissiooniga.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis