"Niimoodi kuulatakse meid pealt, armsad nutitelefonide omanikud," teatas Facebookis Jaanus. "Tõmmake klepsud oma tellodest maha."

Jaanuse videos demonstreeriti, kuidas Samsungi nutitelefoni akult kleepekat eemaldades ilmub nähtavale kahtlane latakas. Ilmselt just selle abil saavad valitsusasutused meid jälitada ja pealt kuulata, näib mõne päevaga 58 000 vaatamist kogunud video autor arvavat.

Ent Jaanuse video alal postitatud kommentaaridest nii mõnigi rahustab: tegu on NFC-kiibiga (near field communication ehk lähiväljaside).

Samsung ise rahustas akude koorijaid juba pea kaks aastat tagasi.

"Samsung ei kasuta aku alla peidetud kleepekat sinu kohta info kogumiseks või valitsusepoolseks järelevalveks," vahendas techcellentnews.blogspot.com firma sõnumit.

Ka toona sai vandenõuteooria alguse, kui mõned mehed Samsungi akudelt kleepekaid koorisid ja vastavad "häiriva avastusega" videod internetis naksikuks läksid.

Firma kinnitusel on tegu NFC-kiibiga, mis võimaldab sellega varustatud seadmetel omavahel ühenduda, kui on üksteisele piisavalt lähedale asetatud või selgapidi kokku pandud. Seda raadioühendust kasutatakse ka kontaktivabade maksete tegemiseks. 

Enamikul seadmetest on NFC-kiibid plastmassi sisse pakitud. Aga Samsung on teinud otsuse panna kiip aku kleepeka taha – põhjuseks soov, et aku väljavahetamisel ostetaks nende firma kindel toode.

"See on üks tehnikaasjadest, millest enamik inimesi pole lihtsalt teadlikud, kuna seda pole lihtsalt kõigil seadmetel universaalseks tehtud," märgiti tehnikablogis. "Õnnetuseks on nii, et kui kombineeruvad väärarusaam ja kerge paranoia, siis on tulemuseks hullus."

Jaga artiklit

1 kommentaar

E
ei noh  /   14:16, 17. märts 2017
ega paranoilised inimesed ja elektroonika pole kunagi omavahel sõbrad olnud

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis