Militaar

SÕJA JULM NÄGU: punapartisanide metsikused Soome sõja ajal (130)

Õhtuleht.ee, 17. aprill 2017, 16:03
Seitajärvi ohvritele püstitatud mälestusmärk.Foto: Wikipedia
1944. aasta suvel ründasid Nõukogude partisanid Soomes Seitajärve küla, kus tapeti rahulikud külaelanikud.

7. juulil 1944. aastal ründasid Nõukogude partisanid rindejoonest sadade kilomeetrite kaugusel Savukoskel asuvat Seitajärve küla, kirjutas Ilta-Sanomat oma projekti Soome 100 raames ilmunud artiklis.

Tegemist oli külaga, kus elasid ainult rahulikud elanikud ja kus oli turvalisust tagamas paar sõdurit. Kuid see ei takistanud Nõukogude partisanidel valgel juuliööl küla ründamast.

Kuna rünnak oli ootamatu, siis õnnestus külast pääseda vaid paaril inimesel, kes jooksid mõni kilomeeter eemal asuvasse tallu, kus oli telefon ning kutsuda abi. Kuigi soomlased saatsid kohe välja partisanide hävitamisele spetsialiseerunud eriüksuse, mida juhtis Mannerheimi risti kavaler Olavi Alakulppi isiklikult, ei jäänud külla saabunud eriüksusel alguses üle muud kui fikseerida partisanide veretöö.

Partisanid oli külarahva võtnud endaga kaasa ning esimese kümnekonna külainimese surnukehad leiti külast mõne kilomeetri kaugusel. Valdavalt naised ja lapsed olid torgatud surnuks tääkidega või tapetud kuklalaskudega, kusjuures kõige noorim tapetu oli vaid mõnekuune Ritva. Naised olid enne tapmist vägistatud. Õnnelikul kombel pääses tapatalgust eluga 8-aastane Mirja, keda oli täägiga löödud rinda, kuid kes tänu kiirele abile jäi siiski ellu.

Soomlaste üksus jätkas partisanide jälitamist ning ööpäeva pärast jõuti partisanidega kontaktini. Tegemist oli verise lahinguga, milles osad partisanid hukkusid, kuid siiski õnnestus mõnedel partisanidel kontaktist end lahti rebida ning neid ei saadud kunagi kätte.

Soome sõdurid fotografeerisid veretöö üksikasjad, kuid soovides oma idanaabrit mitte ärritada, oli sõjajärgsel ajal nende fotode avaldamine kui ka sellel teemal rääkimine täielikult tabu. Ka rünnakus ellujäänud külaelanikud vaikisid oma kannatustest.

Partisanid võtsid endaga kaasa ka kolm noort, kelle maised jäänused leiti alles 2006. aastal ja kes maeti Savukoske surnuaia pühitsetud mulda alles 2008. aastal.

Ühtekokku hukkus Seitajärve veretöös 15 inimest ning nädal pärast Seitajärve veretööd ründasid punapartisanid veidi põhja pool asuvat Loka küla, mis põletati maha ja kus tapeti 19 külaelaniku.

130 KOMMENTAARI

t
tõde 21. aprill 2017, 00:28
Need on venelaste jõhkrusest alles esimesed õiekesed,kui tõde teada saate, siis süüa enam ei taha, peab okseämber kõrval olema.
r
Reedale 20. aprill 2017, 23:44
Moderaator on ise kommunist, kellele meelepärased venelaste tapatalgud, sellepärast ta ei lase õiglast juttu läbi.
Loe kõiki (130)