Militaar

Võrumaal kaevati tee alt välja Saksa ründesuurtükk (1)

Õhtuleht.ee, 5. juuli 2017, 12:34
KL Tartu maleva korraldatud tänavusel maakaitsepäeval sai samuti vaadata ehtsat ründesuurtükki StuG.Foto: Egle Pääslane
Teise maailmasõja aegset Saksa tanki taastav Aivar Pedaja (42) lasi 18. juunil üles kaevata külatee, mille all teadsid kohalikud lebavat sama mudeli jäänused.

"See on Saksa rünnakkahur StuG III," rääkis Aivar Pedaja tanki kohta, mille puuduolevaid osi ta kõikjalt taga otsib ja millele ta nüüd sai Võrumaalt head täiendust. "Mul oli sellest masinast olemas 30–40 protsenti, koos siit leituga on nüüd ehk juba pool koos.", kirjutas LõunaLeht.

Võrumaalt Sõmerpalu vallast Sulbi lähedalt Lepplaanest kaevas ta koos abilistega suurematest tankiosadest välja roomikuid, mis kuluvad mehe sõnul marjaks ära – masinakomplekt on nüüd peaaegu koos.

"Lootused olid küll suuremad, aga leitud jupid on rohkem väärt kui see 500–600 eurot, mis kaevamine maksma läks,” ütles Aivar Pedaja, kelle sõnul tuli maa seest välja 500–600 kilo tankimetalli.

StuG III ehk Sturmgeschütz III olid Saksamaal aastatel 1940–1945 PzKpfw III šassiile ehitatud ründesuurtükid. StuG III olid relvastatud peamiselt 75 mm, esialgu lühi- ja hiljem pikaraudse suurtükiga. Kuue aastaga ehitati kokku 9537 masinat, mis jagunesid mitmeks mudeliks.