Venemaa allveelaev Dmitri Donskoi, maailma suurim (tuuma)allveeristleja. (Scanpix Denmark)

Esmaspäeval möödus Eestist maailma suurim tuumaallveelaev: 172-meetrine Venemaa alus Dmitri Donskoi lõikas läbi Tallinna-Helsingi praamitee ja jättis enda varju Tallinki Sea Windi, mis mahutab 1,3 kilomeetri pikkuse autoderivi. Omaaegne ajakirjanik Toomas Mattson on juhtinud tähelepanu, et sel hiigelallveelaeval on mitmeid huvitavaid seoseid ka Eestiga.

"Nimelt - Paldiskis õpetati välja lõppfaasis just seda tüüpi (Vene klass Akula, NATO klassifikatsioon Typhoon ehk Taifuun) allveelaevade meeskondi," kirjutas ajaloohuviline Mattson sotsiaalmeedias.

Aga see pole veel kõik. Peterburi Vene mereväe 100. aastapäeva paraadile siirdunud strateegilise allveeristleja esimene kapten teenis hiljem Paldiski õppekeskuse juhina. 

"Paldiski õppekeskuse viimane ülem kontradmiral Aleksandr Olhovikov oli just nimelt selle  Eestist möödunud laeva esimene komandör alates ehituse algusest 1976. aastal kuni 1985. aastani," meenutas Mattson ajalugu. "Olhovikov püstitas 1983-1984 selle laevaga ka püsivalt järjest vee all oleku rekordi - 121 päeva (sellest 90 päeva jää all).  Ta sai ka selle allveelaeva kasutusele võtmise, uue tehnika katsetamise ja muude saavutuste eest Nõukogude Liidu kangelase aunimetuse, Lenini ordeni ja Kuldtähe medali."

1990-ndatel allveelaevanduse ja Paldiski mereväebaasi ajaloost artikleid kirjutanud Mattsoni teatel oli admiral Olhovikov oli Paldiski õppekeskuse ülem aastatel 1988-1995, kuni ta koos viimaste Vene mereväe tuumaekspertidega Eestist lahkus. Ning ka on üks Paldiskis olevast kahest reaktorist selline, nagu kasutusel Akula-tüüpi allveelaeval.

"1995. aasta septembris oli eraldi tseremoonia, kus president Lennart Meri ja kontradmiral Olhovikov tuumaobjekti Eestile üleandmise akti allkirjastasid," meenutas Toomas Mattson.

Olhovikov suri kaks aastat tagasi.

Eestist möödunud allveelaev Dmitri Donskoi lasti vette 1980. aastal ja võeti teenistusse aasta hiljem. 1990-ndatel allveelaev rekonstrueeriti, sellele paigutati uus raketisüsteem Bulava-M ja tehti muid muutusi. Dmitri Donskoi nime sai laev aastal 2002 ja Mattsoni teatel on see praegu ainus selline, mis veel teenistuses.

Harjumaa sadamalinnast Paldiskist ja Venemaa merelaevastikust viivad niidid ka Hollywoodi ja sealjuures aegade kuulsaima James Bondi osatäitjani. Nimelt arvatakse Akula-tüüpi superallveelaev Mattsoni sõnul olevat ka inspiratsiooniks Tom Clancy raamatule "The Hunt for Red October" ("Jaht Punasele Oktoobrile"). Romaani järgi on tehtud ka samanimeline film (1990), kus peaosades  Alec Baldwin ja Sean Connery.

Jaga artiklit

27 kommentaari

B
bosun  /   21:24, 27. juuli 2017
AJh neid Eesti mehi käis sel allveelaevadel palju läbi pidin ka minema ga läksin merekooli ksut sain vabastuse olin läpus 45 päeva Tallinnas miinisadamas miinitraaleril,aga tegime kaptenile 3 (konni) ja päevad sai lühemaks 30!Käisime allveelaeval Lembitu filme vahetamas ,küll sai nalja avasime ühe luugi aga madrused vorpisid Dembli pilte pimikus:) valgustasime ära!Veel nägi 80 date lõus Ruhnu saare juures ankrus öösel allveelaeva tüürmann näitas topitulesid ja vaatsime kaardilt sügavudt ,farvaater täitsa sobis?ei te mida ta seal tegi?laadis akusi või bunkerdas ,tervtan seejuures kõiki Eesti meremehi,kes on tõelised profid ,võrreldes lätlaste ja leeedukatega!sic:)
V
vidrik !  /   20:09, 27. juuli 2017
oled ikka kaine ?

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis