91-aastased hollandlased Nic ja Trees Elderhorst olid olnud 65 aastat õnnelikult abielus, vahendas Mirror. 4. juunil vahetasid nad viimase suudluse ja lahkusid siit ilmast käsikäes, ümbritsetuna lähedastest, kes olid tunnistajateks paari kaksikeutanaasiale.    

Elderhorstid lahkusid meie seast oma kodulinnas Didamis. Avalduse eutaneerimiseks olid nad esitanud tervisehädade pärast, mis ei lasknud neil enam elust rõõmu tunda.

Nici tabas viis aastat tagasi insult ja see piiras oluliselt tema liikumisvõimet. Ka kannatas ta valude käes, pidi sageli haiglaravil olema ja sisuliselt vaid antibiootikumid hodsid teda elus.

Ka tema abikaasa Trees’i tervis oli aegamööda kehvenenud, kuna abikaasa eest hoolitsemine muutus talle ajapikku liiga raskeks koormaks. Naise mälu hakkas halvenema ja paar suutis hakkama saada vaid naabrite, sõprade ja meditsiinitöötajate abil.

Mõlemad kartsid, et kui üks neist sureb, siis lõpetab teine üksinda vanadekodus.

Pärast Nici rabandust esitaski paar ühise suremisabi avalduse.

Hollandis võeti eutanaasiaseadus vastu 17 aastat tagasi ja sellest ajast alates on enam kui 5500 kasutanud võimalust lahkuda vabatahtlikult elust, mille lootusetu seisukorra suhtes meditsiin on abitu.

Kui naisel diagnoositi vaskulaarne dementsus, siis sai paari ja nende lähedaste jaoks selgeks, et kauem ei saa enam oodata.

Eutanaasia asjaajamine vältas pool aastat. Nic ja Trees Elderhorst teavitasid kõiki oma sõpru, jätsid nendega hüvasti ja korraldasid oma matused. Viimased hetked pühendati teineteisele. 

„Nad andsid teineteisele pika suudluse ja lahkusid, hoides kindlalt teineteisel käest,“ kirjeldas üks paari tütardest.

Kahekordne eutanaasia on arstide sõnul väga haruldane, kuna harva juhtub seda, et abielupaarist mõlemad vastavad korraga eutanaasia tegemiseks vajalikele nõuetele.

Holland on arutanud eutanaasiaseaduse laiendamist sellisel viisil, et kõik üle 75-aastased saaksid õiguse suremisabile.

Jaga artiklit

21 kommentaari

F
fjula  /   13:02, 15. aug 2017
Nii kui ema seest välja sain, vaatasin kohe, et see jama ei sobi mulle. Miks pean kogu selle tralli kaasa tegema? Vanajumal ütles: see on selleks, et sa areneksid.
A
AIvar Koitla  /   09:12, 15. aug 2017
"Oh kui romantiline! Nii ilus surm!"
Õhkavad nüüd igat masti liberastid, kellest kõik, mis seotud hingehariduse või eetikaga, on ajudest ja südamest mööda läinud.
Mäletan üht ulmefilmi, milles 25-sünniaastapäev tähistas eneseohverduse riitust kogukonna heaks, et vähendada üldisi kulusid ja hoida kokku toidu pealt.
Sisuliselt tähendab surmasüst seda, et tänapäeva meditsiiiniteadus on läbi kukkunud, sest ei suudeta leevendada inimeste füüsilisi valusid ega ravida haigusi.
Juba ürgajal jäeti vanurid ja väetid kustuva lõkke juurde metsloomade järada.
Kogu selle vohava pedepoliitika, eutanaasia ja asendusemaduse temaatikaga jõuame tagasi oma elulaadilt eelkristlikku ajastusse vaatamata sellele, et teadus ja tehnika nagu areneks edasi.
Aga edasi arenevad ka perverssused ja nende propageerimine humanismi ja inimõiguste sildi all.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis