Hobi

HOIATUS PILTNIKELE: vaata, kuidas päike kalli fototehnika ära võib rikkuda (3)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 4. september 2017, 14:37
 lensrentals.com
21. augustil sai mitmetes USA osariikides imetleda haruldast loodusnähtust – täielikku päikesevarjutust. Nähtus tõi kaasa ka selle, et saamatumad fotograafid kõrvetasid sündmust jäädvustades ära hulga kalleid fotoobjektiive. Ehkki meil Eestis on järgmise täieliku varjutuseni sadakond aastat, tasub alljärgnevat arvesse võtta neil, kes a. harrastavad pooleteise aasta tagant päiksevarjutuseturismi, b. jäädvustavad osalisi päiksevarjutusi (meil järgmine vähem kui aasta pärast) või c. on niisama lummatud päikese pildistamisest.

The Verge kirjutab, et kui läinud kuul toimus 14 USA mandriosas vaadeldav täielik päikesevarjutus, siis hoiatasid paljud spetsialistid varakult uudishimulikke: nii silmi kui ka fototehnikat tuleb päikese eest kaitsta. Tennessees tegutsev fototehnikapood rentis sündmuse eel välja hulga kaameraobjektiive ning hoiatas kliente, et nood kindlasti kasutaksid päiksekaitsefiltrit. Mitte kõik ei teinud seda.

Kõige sagedasem oli Suttoni sõnul kahju sensorile ja katikule, aga viga said ka peeglid, läätse iirised ja isegi sisseehitatud filtrisüsteemid. Sealjuures nentis ta, et poe remonditöökojal tuleb siiski tegeleda väiksemate kahjudega, kui enne päikesevarjutust eeldati.

Võib eeldada, et kahjustused tekkisid eeskätt siis, kui päikesevarjutus lõppes ja ere taevaeha taas täiel määral Kuu tagant nähtavale ilmus. Päikesest kõrvetatud kaameradetail näeb välja selline:

 lensrentals.com

Päiksevarjutus on nähtus, mis kusagil maailmas on vaadeldav iga 18 kuu tagant. Nii tuleb USA varjutuse järel järgmise vaatlemiseks suunduda 2. juulil 2019 Lõuna-Ameerikasse. 2020. aasta detsembris saavad lisaks lõuna-ameeriklastele täielikku päikesevarjutust imetleda Antarktika pingviinid ja uurimisjaamade asukad.

Eestis nende ridade lugejad täielikku päikesevarjutust ei näe: järgmist sellist on oodata novembris 2126. Ja eelmine sellesugune toimus 1914. aastal.

Osaliste varjutustega õnnistatakse huvilisi sagedamini: üks selline on Eestis vaadeldav 11. augustil 2018.

Kui sulle aga meeldib fotodele püüda ka ilma varjutamata päikest, siis ära unusta kaitsvaid filtreid.

3 KOMMENTAARI

t
Täpsustus 5. september 2017, 04:33
Eelmine täielik päikesevarjutus oli Eestis näha 22.juulil 1990. Üle-eelmine oli 1914.
n
nii 5. september 2017, 00:05
mingist plastik materjalist katikud on üles sulanud,õigete titaanlamellidega seda ei juhtuks
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee