21. augustil sai mitmetes USA osariikides imetleda haruldast loodusnähtust – täielikku päikesevarjutust. Nähtus tõi kaasa ka selle, et saamatumad fotograafid kõrvetasid sündmust jäädvustades ära hulga kalleid fotoobjektiive. Ehkki meil Eestis on järgmise täieliku varjutuseni sadakond aastat, tasub alljärgnevat arvesse võtta neil, kes a. harrastavad pooleteise aasta tagant päiksevarjutuseturismi, b. jäädvustavad osalisi päiksevarjutusi (meil järgmine vähem kui aasta pärast) või c. on niisama lummatud päikese pildistamisest.

The Verge kirjutab, et kui läinud kuul toimus 14 USA mandriosas vaadeldav täielik päikesevarjutus, siis hoiatasid paljud spetsialistid varakult uudishimulikke: nii silmi kui ka fototehnikat tuleb päikese eest kaitsta. Tennessees tegutsev fototehnikapood rentis sündmuse eel välja hulga kaameraobjektiive ning hoiatas kliente, et nood kindlasti kasutaksid päiksekaitsefiltrit. Mitte kõik ei teinud seda.

Pood pani hiljuti oma blogisse üles mõned pildid, millelt on näha päikesevarjutuse tagajärjel viga saanud fototehnikat. Blogitoimetaja Zach Sutton märkis, et ta ei taha kliente kritiseerida, vaid lihtsalt näidata, mis võib juhtuda.

Kõige sagedasem oli Suttoni sõnul kahju sensorile ja katikule, aga viga said ka peeglid, läätse iirised ja isegi sisseehitatud filtrisüsteemid. Sealjuures nentis ta, et poe remonditöökojal tuleb siiski tegeleda väiksemate kahjudega, kui enne päikesevarjutust eeldati.

Võib eeldada, et kahjustused tekkisid eeskätt siis, kui päikesevarjutus lõppes ja ere taevaeha taas täiel määral Kuu tagant nähtavale ilmus. Päikesest kõrvetatud kaameradetail näeb välja selline:

(lensrentals.com)

Päiksevarjutus on nähtus, mis kusagil maailmas on vaadeldav iga 18 kuu tagant. Nii tuleb USA varjutuse järel järgmise vaatlemiseks suunduda 2. juulil 2019 Lõuna-Ameerikasse. 2020. aasta detsembris saavad lisaks lõuna-ameeriklastele täielikku päikesevarjutust imetleda Antarktika pingviinid ja uurimisjaamade asukad.

Eestis nende ridade lugejad täielikku päikesevarjutust ei näe: järgmist sellist on oodata novembris 2126. Ja eelmine sellesugune toimus 1914. aastal.

Osaliste varjutustega õnnistatakse huvilisi sagedamini: üks selline on Eestis vaadeldav 11. augustil 2018.

Kui sulle aga meeldib fotodele püüda ka ilma varjutamata päikest, siis ära unusta kaitsvaid filtreid.

Jaga artiklit

3 kommentaari

T
Täpsustus  /   04:33, 5. sept 2017
Eelmine täielik päikesevarjutus oli Eestis näha 22.juulil 1990. Üle-eelmine oli 1914.
N
nii  /   00:05, 5. sept 2017
mingist plastik materjalist katikud on üles sulanud,õigete titaanlamellidega seda ei juhtuks

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis