Tehnika

Mercedes pürib tasapisi Tesla suurimaks konkurendiks 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 13. november 2017, 13:35
Mercedes EQ ideeauto esitlus Genfi motoshow'l. Foto: VIDA PRESS
Algselt väikeste šanssidega tegijaks hinnatud Tesla on teinud tõelist meteoorilendu, aga järgnevatel aastatel võib elektriautode tootjat oodata selle seni suurim väljakutse. Suured autotootjad üle maailma valmistuvad võimsaks elektriautode turuletoomiseks ja neist ilmselt mõjukamaid on Mercedese emaettevõte Daimler, kirjutab Business Insider. See Saksa autofirma kavatseb oma tulevase elektriautode laevastiku lipulaeva tuua turule 2020. aastaks ning investeerib selle nimel 11 miljardit dollarit ehk 9,45 miljardit eurot.

Tesla alistamine pole mitmel põhjusel lihtne väljakutse. Firma on kindlustanud bränditruuduse, mis on võrreldav Apple’i omaga ning selle ilmselt suurimaid põhjuseid on Tesla juhi Elon Muski jäägitu pühendumus jätkusuutliku tuleviku loomisele. Tesla on teinud autotööstuses samme, milliseid pole enne nähtud, võtame või läbi õhu toimuvad tarkvarauuendused või traditsioonilise edasimüügiahela muutmise.

Teslal muidugi on oma nõrkusi, suurim neist tootmisvõimekus. Hädasid on olnud nii Model S-i kui Model X-iga ja ka Model 3 „tootmise pudelikaelad“ on toonud kaasa selle, et kolmandas kvartalis toodeti eesmärgiks olnud 1500 asemel vaid 260 sedaani.

Mercedes pole kunagi elektriautobränd olnud, aga Daimler loodab seda peatselt muuta. Septembris teatas Saksa autotootja, et investeerib oma Alabama harusse miljard dollarit, et ehitada 2020. aastaks elektriline linnamaastur Mercedes EQ. Seda võeti kui otsest vastandumist Teslaga. Elon Musk aga säutsus selle peale, et niivõrd suure ettevõtte jaoks pole tegu suure summaga ja talle meeldiks, kui Daimler suudaks paremat.

Seepeale teatas Saksa tootja, et investeerib järgmise generatsiooni elektrisõidukitesse veel 10 miljardit dollarit. See otsus tehtud juba mullu.

Mercedes EQ peaks jõudma turule täpselt samal ajal kui Tesla Model Y – ning kuna mõlemad on linnamaasturid, tähendab see, et Teslal on esmakordselt otsene konkurent.

Mercedese strateegiavaldkonna asepresident Wilko Stark märkis, et Tesla on eesjooksjana „teinud suurepärase tööd, aga teised tulevad nüüd järgi.“ „Usume, et meie tulevased sõidukid on pikas perspektiivis Teslast ligitõmbavamad,“ sõnas ta.