42
fotot
Õhuturberotatsiooni pidulik tseremoonia Ämaris (Siim Verner Teder)

Täna andsid Ämari lennubaasis peetud tseremoonial Belgia õhuväelased Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi turvamise üle Itaalia õhuväelastele.

Vabariigi President Kersti Kaljulaid tänas oma sõnavõtus Belgia õhuväelasi Eesti õhuruumi eeskujuliku turvamise eest. "Teie panustamine on olnud suurepäraseks näiteks nii NATO liikmesriikide solidaarsusest ning Belgia riigi valmidusest ja suutlikkusest oma liitlasi toetada," ütles president Kaljulaid.

Samuti tervitas president Ämarist õhuturbelende alustavaid Itaalia õhuväelaseid, tuues Eesti ja Itaalia vahelist koostööd kui suurepärast näidet täna NATO ees seisvatest väljakutsetest ja ühistest lahendustest. "Itaalia panustab oma lennukitega NATO idatiiva kollektiivkaitsesse, samas kui Eesti panustab oma kaitseväelastega aktiivselt Alliansi lõunatiival toimuvatesse välisoperatsioonidesse," ütles Eesti riigipea.

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras andis Belgia õhuväelastele üle Balti õhuturbemissiooni medalid ja tänas neid Eesti ja teiste Balti riikide õhuruumi turvamise eest. Samuti tervitas ta Itaalia õhuväelasi, kellel seisab ees neljakuune teenistus Eestis.

Õhuturberotatsiooni pidulik tseremoonia Ämaris (Siim Verner Teder)

Ämaris baseeruv Itaalia lennusalk kuulub Apuulias Gioia del Colle lennubaasis paikneva 36. üksuse koosseisu ning ta relvastuses on lahinglennukid Eurofighter, mis on kahe mootoriga mitmefunktsioonilised hävitajad. Lennukid võivad täita hävitaja, aga ka ründelennuki, vaatlus- ja luurelennuki ülesandeid. Eurofighteri relvastusesse kuulub hulk mitmesuguseid õhk-õhk ja õhk-maa tüüpi relvi.

Tseremoonial osalesid Eesti vabariigi president Kersti Kaljulaid, kaitseminister Jüri Luik, Itaalia vabariigi suursaadik Filippo Formica, Belgia kuningriigi suursaadik Carl Peeters, kaitseväe juhataja kindral Riho Terras, NATO õhuväe peakorteri esindaja brigaadikindral Roberto Di Marco ja ja Belgia peastaabi esindaja brigaadikindral Claude Antoine.

Õhuturberotatsiooni pidulik tseremoonia Ämaris (Siim Verner Teder)

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus. 8. jaanuaril toimunud tseremoonial võttis Šiauliais USA lennusalgalt valvekorra üle hävitajatega F-16 relvastatud Taani õhuväe lennusalk.

Jaga artiklit

7 kommentaari

V
vana  /   12:13, 11. jaan 2018
Miss tolku! Raha laheb! Meije raha!
P
Pildil on  /   05:01, 11. jaan 2018
Itaalia piloodid?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis