Mitmeid generatsioone peavalu ravimiseks kasutatud ibuprofeenil on nüüd leitud seos meeste viljatusega, ohkab FHM. See ebameeldiv kõrvalefekt ei pruugi küll keskmisel mehel välja lüüa, aga näiteks tõsisematel spordi- ja joomameestel kui „ibuka“ saritarvitajatel küll.

Väljaandes Proceedings of the National Academy of Sciences ilmunud värskes uuringus tõdetakse, et suuremates kogustes selliste igapäevaste valuvaigistite nagu ibuprofeen tarvitamine võib „muuta munandite füsioloogiat“ ning tuua kaasa häire, mida nimetatakse kompenseeritud hüpogonadismiks.

„Hüpogonadism on mehe organismi muutus, mille puhul munandid ei tooda enam piisavalt testosterooni,“ kirjutab meestearst.ee.

„Hüpogonadism on sugunäärmete funktsionaalse aktiivsuse vähenemine,“ täiendab Wikipedia. „See väljendub suguhormoonide eritamise vähenemises või sugurakkude tootmise või regulatsiooni kahjustumises.“

Uuring viidi läbi Prantsusmaal ja Taanis ja selles osales 31 alla 35-aastast meest. Osad neist võtsid enam kui kuue nädala jooksul päevase maksimaalse annuse ibuprofeeni – 1200 milligrammi. Teistele aga anti platseebot.

USA Today väljendas tulemusi nii:

„Kahe nädala pärast tekkis ibuprofeeni võtjatel seos veres oleva ibuprofeeni koguse ja testosterooni tootvate hormoonide vahel. Testosteroonihormoonide suhtarv langes ja põhjustas kompenseeritud hüpnogonadismi. Sel häirel on leitud seoseid ka depressiooni ja rabandusega, nagu märkisid uuringu autorid.“

Jaga artiklit

8 kommentaari

M
mhh  /   15:08, 13. jaan 2018
oli õudne hambavalu ja võtsin neljasajaseid iga paari tunni takka. päevas tuli umbes 4000 ühikut täis.
I
irina  /   07:29, 13. jaan 2018
minu mees 58 sööb taplette joob tarvitab alkot on paks.aga uhkus on tal alati valmis

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis