Kasulik

KUI JUHTUB ÕNNETUS: 11 esmaabinippi, mida iga mees peaks teadma 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 9. märts 2018, 11:29
Foto: Pixabay
Kui tegu on elu ja surma küsimusega, siis enamasti ei tasu internetitarkusi uskuda. Aga elus tuleb paraku ette õnnetusi ja olukordi, kus sinu tegutsemisest võib sõltuda kellegi – ka su enda – elu ja tervis ning siis võib abi olla isegi internetist loetust. FHM refereeris Redditi foorumist 11 asjalikumat vastust küsimusele „milliseid esmaabinippe peaksime kõik teadma?“.

1. Kas kohvi on?

Kui kellelgi on astmahoog, aga inhalaatorit pole võtta, siis võib talle anda midagi kofeiini sisaldavat, eelistatavalt sooja või toatemperatuuril. Kofeiin võib aidata hingamisteid avada ja natukenegi abiks olla, kuni kiirabi saabub.

2. NOBE (FAST: face, arms, speech, time) käitumine rabanduse puhul

N: nägu. Palu arvatavalt rabanduse saanud inimesel naeratada ja vaata, kas naeratus on kõver.

O: oksad üles. Palu inimesel mõlemad käed üles tõsta ja tee järeldus, kui üks käsi ei tõuse.

B: banaan-bingo-bubert. Küsi inimeselt midagi või palu tal sõnu hääldada. Ebaselge hääldus kinnitab tervisehäire olemust.

E: EMOsse! Mida kiiremini rabanduse ohver haiglasse saab, seda tõenäolisem on tema ellujäämine.

3. Ära ole veritsev tohman

Kui nina hakkab verd jooksma, siis ära kalluta pead kuklasse. Nii võib veri voolata kurku ja sind isegi lämmatada. Selle asemel hoia pead just allapoole, pigista nina sõrmedega kinni ja hoia. Ühel hetkel jääb verejooks järele.

4. Õiges järjekorras

Eesti keelde on vastav nipp väga raskestitõlgitav ja mnemotehniliselt ei pruugi see olla ka liiga pädev, aga igatahes kõlab see kirjeldatava olukorra kiuste lõbusalt. Nimelt tuleks nipi autori sõnul jätta meelde lause „Really big boobs should fill both hands“ („Tõeliselt suured tissid peaksid täitma mõlemad käed“) ning kontrollida ja ravida vastavalt algustähtedele järgnevaid asju: Responsiveness, Breathing, Bleeding, Shock, Fractures, Burns, Head injuries. Ehk reageerimisvõime, hingamine, verejooks, šokk, murrud, põletused, peavigastused.

5. Mõtle ka endale

Endine sõjaväemeedik märgib, et esimene reegel on: ära aseta ennast ebavajalikku ohuolukorda. See võib olla raske, kui adrenaliin on üleval, aga siiski peaks kõigepealt mõtlema sellele, et ka iseenda pulss ikka lööma jääks. Mõtle õnnetuse põhjustele ja sellele, kas abi andmine asetab sind ohtu.

6. Musta huumorit ehk ära tera välja tõmba

„Kui kedagi on millegagi pussitatud, siis ära seda välja tõmba. Ja kui sattusid paanikasse ja siiski tõmbasid selle välja, siis ära taeva pärast vähemalt ürita seda tagasi panna.“

7. Laula laulukest

Kunstlikku hingamist tehes võib õige rütmi anda sellise laulu ümisemine nagu Bee Gees’i „Stayin' Alive“. Queeni „Another One Bites The Dust“ on ka abiks, aga see ei meeldi meditsiinikursuse instruktoritele.

8. Alati pole asi alkos

Kui keegi käitub, nagu oleks ta purupurjus, siis ei pruugi ta seda tingimata olla. Puuviljane hingeõhk võib viidata hoopiski diabeetilisele šokile.

9. Looduslik peahaavasulgur

Kui kellelgi on peahaav, siis võib mõnikord sidemest efektiivsemgi verejooksu sulgemise viis olla see, et haava kohal tõmmatakse ohvri juuksed kokku ja seotakse sõlme.  

10. Sideme aseaine naistelt

Kui sidet pole haava sulgemiseks ja verejooksu peatamiseks võtta, siis tasub lähedal asuvatelt naistelt küsida, kas mõnel neist on ehk käekotis hügieenisidemeid või tampoone.

11. Võtmesõna: väiksed

TOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee