Kasulik

TEE ISE: võimas uus vars esiisade kirvele 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 21. märts 2018, 14:23
 Imgur / unclepatio
Kurb aga tõsi: väga suurel osal tänastest noortest meestest pole olnud juhust kooli käsitöötunnis või kasvõi isa kõrval õppida sellist ürgset tarkust nagu kirvele uue varre meisterdamine. Nii jäävad vanaisade sissetöötatud, ent logiseva või lagunenud varrega „vana kooli“ kirved nukralt vedelema või rändavad üleüldse prügikasti. Lihtsam on ju vajadusel minna ehituspoodi ja tuua koju fiibervarrega puidu töötlemise tööriist. Keegi Redditi kasutaja Unclepatio on vana kirve taastamise ajamahuka, aga rahuldustpakkuva töö ette võtnud ja jaganud detailset tööjuhendit ka teistega, pikalt ja põhjalikult saab seda vaadata SIIT. Aga võtame lühidalt kokku.

 Imgur / unclepatio

1. See meistrimees võttis oma 20. sajandi algusest pärineva tööriista varre toorikuks hikkoripuust lauatüki. Eesti folklooris on kes teab kust pärit fraas „Kirvevars oli sitkest kasest“ ja sestap võiks kasutada seda puitu. Ilus hele teine kah.

2. Kuna Unclepatiole meeldis vana ja katkise kirvevarre kuju, siis võttis ta tolle šablooniks ning joonistas materjalile. 

3. Meisterdaja saagis lauast esialgse kirvevarre välja sisuliselt vineerisaagi meenutava tööriistaga. ÕL Mehele soovitab hoida oma vaimset tervist ja kasutada näiteks elektrilist tikksaagi.

4. Kirvevarrele andsid lõpliku kuju höövel ja viil. Meie soovitame mitte peljata ka elektriliste lihvimisvahendite kasutamist.

5. Kirve tera sobitamine varre otsa läbi kirvesilma on paras nokitsemine. Selleks tuleb vart omajagu nüsida. Kindlasti peaks jälgima, et varreotsa töödeldakse sümmeetriliselt.

6. Kiilusälgu tegemisel võib Unclepatio vineerisaag olla täitsa kasulik tööriist, kuna laseb sälku täpselt saagida. Sälgu avardamiseks võib selle hiljem laiema saega üle saagida.

7. Tera fikseerimise puitkiilu tegi meistrimees tammepuust. Ka meie tingimustes võiks eelistada mingit kõvemat ja tihkemat puitu, lisaks tammele näiteks saarepuud.

 Imgur / unclepatio

8. Kirvevarre viimistles meistrimees linaõliga. Lisaks teritas ta oma sajandivanuse tööriista tera ja lihvis selle roostest puhtaks. ÕL Mehele soovitaks tera pärast puhastamist edasise roostetamise pidurdamiseks samuti töödelda: näiteks mõne tugevamat sorti metallilakiga.

 Imgur / unclepatio

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee