Militaar

USA hävitaja maandus kaugjuhtimise teel lennukikandjale (2)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 4. aprill 2018, 12:19
F/A-18 Horneti maandumine lennukikandja USS Abraham Lincoln pardale märtsis 2018. Seda hävitajat ei maandatud küll veel puldi abil, vaid kokpitis oli Soome piloot Juha Järvinen.  AFP/Scanpix
Hiljuti kirjutasime, et Hiina armee eksperimenteerib kaugjuhitavate tankidega, aga USA merevägi näib olevat tehnoloogiliselt hiinlastest mitu sammu ees. Märtsis maandati lennukikandja tekile hävituslennuk nii, et seda piloteeris laeva pardal olnud kaugjuhtimispuldiga sõjaväelane.

Popularmechanicsi teatel on lennuki kaugjuhtimissüsteemi nimi ATARI (sama nime kandis üks maailma esimesi juhtkangidega mängukonsoole – toim) ning see on loodud eesmärgil maandada hädaolukordades mehitamata lennukeid.

Maandumiskatsetusi tehti lennukikandja USS Abraham Lincolni pardale ja edukas sooritus toimus märtsi lõpupäevil. ATARI (aircraft terminal approach remote inceptor) abil juhiti vastava varustusega F/A-18 Hornet hävituslennukit.

Maandumisoperaator (lennukikandja piloot, kelle ülesandeks juhendada lendureid ohutult maanduma) asus lennukikandja tekil ja oli varustatud seadmetega, mis näitasid talle sissetuleva lennuki maandamiseks vajalikku teavet.

Idee kohaselt varustatakse tulevikus sõjaväelennukid ATARI süsteemiga selleks puhuks, kui piloot peaks lennukit juhtides näiteks viga saama. Eelduseks on küll see, et süsteem ei osutu liiga kalliks ega hakka kokpitis olevat pilooti kuidagi segama.

Kuna maandumine lennukikandjal on hävitaja jaoks lennu raskeim osa, siis paistab, et ATARI abil saaks Horneti-sarnaseid lennukeid ka ülejäänud lennu ajal kaugjuhtimise abil piloteerida. Nii tekib mereväel ilmselt võimalus tulevikus oma hävitajaid valikuliselt mehitada.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
vidrik.vosoberg@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee