Kasulik

EHITUSMESS | Liginull tuleb ja jääb (2)

Vidrik Võsoberg, 9. aprill 2018, 09:57
Tallinna tehnikaülikooli ühiselamu Akadeemia tee 5a ehitati 1964 ning renoveeriti 2017. aastal liginullenergia hooneks. Foto: Liis Treimann / Postimees / Scanpix
Tänavuse rahvusvahelise ehitusmessi „Eesti ehitab 2018“ üks päevadest oli pühendatud energiateemale. Õhtuleht Mehele annab ülevaate seminaril „Energiasäästlik mõtteviis hoonetes – kuidas tegutseda?“ kõlanud teemadest.

Tallina tehnikaülikooli professor Jarek Kurnitski kõneles liginullenergiahoonetest – teadupärast peavad kõik peale järgmise aasta viimast päeva ehitusloa saanud majad vastama liginullenergia nõuetele. Ja juba täna peaks elumaja projekteerides olema valmis selleks, et see vastaks B-klassi energiastandarditele. 

Energiatõhususarvu piirväärtused on väikeelamu puhul järgnevad: liginullenergiamajal 50, madalenergiamajal (B) 120 ja miinimumnõudele (C) vastamiseks 160 kilovatt-tundi ruutmeetri kohta aastas.

„Kas liginull muudab ehituse nii kalliks, et see jääb üldse seisma?“ küsis Kurnitski. „Ja kas loomulikku ventilatsiooni ei saagi enam projekteerida? Nagu oleks seda saanud viimasel kümnel aastal teha ...“

Samal teemal

Teadlase hinnangul lisab hoone liginullenergiamajana ehitamine korterelamu ruutmeetri hinnale 25 ja väikeelamu ruutmeetri hinnale 50-65 eurot. Aga pikapeale tasub see ära.

„Parema energiatõhususega on võimalik kokku hoida – investeerime küll rohkem, aga 30 aastaga hoiame niipalju kokku, et see tasub ära,“ märkis Kurnitski.

Edaspidi muutub kohustuslikuks maja õhupidavuse tõestamine. Sealjuures peab aga arhitekt nii kompenseerima ka näiteks pliidikubusid – vastasel korral tekib ruumides alarõhk. Loomuliku ventilatsiooni kasutamine pole liginullenergimajas otseselt keelatud, küll aga ei suuda see erinevalt soojustagastusega sundventilatsioonist tagada energianõuetele vastamist.

„Tuleb hakata korralikult ehitama ja arhitekt peab aru saama, mida ta joonistab. Ja vaja on hoolikalt projekteerida, et ei tuleks maja väga kallis kätte,“ leidis tehnikakõrgkooli professor.

2 KOMMENTAARI

l
ligi 24. mai 2018, 11:13
liginull tuleb aeglaselt , aga läheb kiiresti !
e
Leian, 10. aprill 2018, 09:33
et nüüd päikesepaneelide soetamiseks võetud laen jääks minu laste kanda. Ja seda ma ei taha. Otsustagu nemad ise, mida teevad, kui on kord pärisperemehed.