Tehnika

12 asja, mille võiksid oma Facebooki kontolt kiiremas korras kustutada (67)

Ohtuleht.ee, 10. aprill 2018, 17:11
Facebooki looja Mark Zuckerberg  Stephen Lam/Reuters/Scanpix
Facebookil on miljardeid kasutajaid ja see on mõjuvõimsaim sotsiaalmeediaplatvorm maailmas. Seetõttu tasub läbi mõelda, millist informatsiooni oma kontol jagada.

The Independent koostas nimekirja asjadest, mille kustutamist oma Facebooki kontolt võiksid tõsiselt kaaluda, kui soovid kaitsta enda privaatsust.

1. Sünnipäev

Sinu sünnipäev on tükk väga olulisest puslest, näiteks saab selle järgi teada suure osa su isikukoodist. Lisa sellele veel oma nimi ja aadress ning nutikal pahategijal on juba palju lihtsam sinu pangakontole või isiklikele andmetele ligi pääseda.

2. Telefoninumber

Parimal juhul saad endale viisaka austaja. Halvimal juhul? Hullunud jälitaja, kes helistab sulle ööd ja päevad läbi.

3. Enamik "sõpradest"

Oxfordi psühholoogiaprofessor Robin Dunbari hinnangul suudab inimene elus säilitada umbes 150 stabiilset suhet. Kui Dunbar oli uurinud 3375 Facebooki kasutajat, leidis ta, et keskmiselt ainult nelja nende inimeste sõpradest peeti selliseks, kelle peale saab loota, ning vaid 13 pakkusid tuge ja mõistmist emotsionaalse kriisi ajal. Suvalistest "sõpradest" loobumisega muutub sinu elu sotsiaalmeedias palju tervislikumaks.

4. Fotod su lastest või noortest pereliikmetest

Oxford internetiinstituudi juht Victoria Nash soovitas sel teemal küsida ühe olulise küsimuse: "Millist informatsiooni sooviksid lapsed vanemaks saades enda kohta internetis leida?" Varasemad põlvkonnad ei pidanud selliste asjade üle pead murdma, kuid interneti- ja sotsiaalmeediaajastul on selliste küsimuste peale mõtlemine ülitähtis.

5. Informatsioon sellest, kus su laps või noorem pereliige koolis käib

Viimane asi, mida sa tahad, on võimalikule seksuaalkurjategijale teada anda, kus su laps koolis käib.

6. Asukohamääramise teenused

Asukohamääramise teenused töötavad ainult Androidi või iPhone'i telefonides, kuid 2015. aastal tegi TechCrunch selgeks, et üle 500 miljoni inimese kasutab Facebooki ainult läbi oma telefoni. See tähendab, et sama arv inimesi võib oma asukohta internetis jagada ning ükskõik kes, olgu ta heade või halbade kavatsustega, teab, kus sa täpselt oled.

7. Ülemus

See on klassika. Facebook on sotsiaalmeediaplatvorm ja teatud piirini peaks seal suhtlemine olema vaba. Kuid kui su firma tegevjuht pääseb ligi su seinale, näeb ta viimset kui üht su postitustest - sealhulgas seda, kuidas sa oma töö ja raske elu üle kurdad. Loomulikult võid oma ülemusele keelata teatud postituste nägemise, kuid kas see pole liiga keeruline?

8. Lõpeta oma hetkeasukoha kuulutamine

Inimesed kipuvad unustama, et kui sa määrad oma hetkeasukohaks "kodu", siis see annab kogu maailmale teada su aadressi.

9. Millal ja kuhu sa puhkusele lähed

Veebisaidi This Is Money andmetel ei pruugi reisisellid, kelle koju reisi ajal sisse murti, kindlustusraha saada, kui nad jagasid sotsiaalmeediakontodel oma puhkuseplaane.

10. Sinu suhtestaatus

Kui tahad tähistada oma õitselepuhkenud uut suhet, ära kuuluta seda Facebookis. Sellest ei pruugi midagi välja tulla ja staatuse "suhtes" vahetamine "vallalise" vastu teeb su enesetunnet ainult halvemaks.

11. Krediitkaardi info

Iialgi! See pole iial hea mõte.

12. Pildid pardakaardist või piletist

Pardakaardi pildistamine tundub sageli suurepärane viis oma puhkusega sõprade ees uhkustada, kuid ära ole rumal! Pardakaardi triipkood on ainulaadne ja see on sinuga seotud ning seda saab kasutada leidmaks informaatsiooni, mille sa edastasid lennufirmale.

Samal teemal

4. september 2018, 14:28
Riigikogu asub arutama seksuaalkurjategijate karmimat karistamist
10. aprill 2018, 21:27
Facebook annab teada, kas Cambridge Analytica sai su andmetele ligi

67 KOMMENTAARI

n
no 15. aprill 2018, 23:16
piisab ju ainult 12 asemel ainult 1 asi teha, see on kustutada oma konto, elu käib ikkagi väljaspool mordakausitkut...
ü
Üks mammi reklaamib oma 15. aprill 2018, 09:21
alkolembust...
Loe kõiki (67)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee