Päevaretsept

HALVAD UUDISED: arvake ära, kes rahastavad alkoholi kasulikkust kinnitavaid uuringuid? (4)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 17. aprill 2018, 18:30
 PantherMedia/Scanpix
Elame maailmas, mis on täis halbu uudiseid. Nii on meile valgusekiireks uuringud, mis leiavad, et mõõdukas napsutamine on kasulik südamele või et raukadele on alkohol tervislikum kui sport, märgib Esquire. Ent mitmete värskete teadete kohaselt on alkoholi kasulikkus ülehinnatud. Osalt sellepärast, et alkoholitööstus ise mõjutab uuringuid, mis napsi tervisemõjude valdkonnas tehakse.

Huffington Post on sõnastanud järgnevalt:

„Kui oled näinud pealkirju selle kohta, et punane vein on südamele kasulik või et mõõdukas alkoholitarvitamine on seotud pikema elueaga, siis oled näinud alkoholitööstuse mõju terviseuuringutele.“

Vähemasti ameeriklased näivad liimile minevat: 2015. aastal tehtud uuring näitas, et üks inimene viiest usub, et „mõõdukas joomine“ on tervisele kasulik. Eriti uskusid seda väidet inimesed, kes ise napsu võtsid.

Eelmisel kuul teatas New York Times, et riiklikus terviseinstituudis praegu käimasolevat kümneaastast ja sada miljonit dollarit maksvat uuringut rahastavad suures mahus alkoholifirmad. Ning nood annetasid uuringuteks raha ootuses, et selle tulemused näitavad kerge joomise tervislikkust.

Esquire’ teatel on „mõõduka joomise“ kaitsmise probleemiks see, et mõõdukus on väga subjektiivne mõiste. Tegelikus elus näeb see välja nii, et mida rohkem me sööme – või siinkohal joome –, seda suuremat portsu peame mõõdukaks. Rusikareegel aga paistab olevat, et kõik, mille tarbimist me naudime, on meile halb. Ja meie valikuks on surra kas eakade munkade või noorte rõõmsate elupõletajatena.  

4 KOMMENTAARI

j
jeh 18. aprill 2018, 06:45
mõõdukus on kahtlane asi. Mõõdukus oleks vast õlleke või 100g kanget alkoholi päevas. Aga see on kindel tee sõltuvusele. Igaühel on häid päevi ja väga halbu päevi. Su mõõdukus muutub halbadel päevadel rohkemaks kui mõõdukus ja siit algab sõltuvus ja allakäik.
p
pragma 17. aprill 2018, 19:27
...probleemiks see, et mõõdukus on väga subjektiivne mõiste. ..
et kui ühel kümnest puudub mõõdutunne, siis peavad ka ülejäänud 9 kuival istuma.....
(loe edasi)
Loe kõiki (4)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee