Kasulik

TEE ISE: stiilne männipuust veiniriiul papsile või mampsile 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 8. mai 2018, 18:30
 Imgur.com
Sel pühapäeval on emadepäev ja kui su ema või laste ema juhtub olema veinisõber, siis võiks teda ehk rõõmustada üks isetehtud kena puust veiniriiul. Imguris on üks kodune meistrimees jaganud juhiseid, kuidas üks selline mõõduka rahakulu (aga mitte vähese vaevaga) valmis teha – tõsi küll, tema meisterdas veinihoidja oma isale sünnipäevaks. Täispikka töökirjeldust saab vaadata SIIT, aga all toome välja mõned tähelepanekud.

Materjaliks kasutas meisterdaja kaheksat 20 cm laia ja 2 cm jämedust umbes meetripikkust männilauda. Mänd on üsna kergesti töödeldav puit ja seega hea valik.

Aga ostetud männilauad olid kõverad. Leidlik nipp nende sirgestamiseks: mees kastis puidu korralikult märjaks, ladus lauad sirgele pinnale üksteise peale ja jättis siis neljaks-viieks päevaks korralike raskuste alla sirguma.

 Imgur.com

Sel meistrimehel oli kasutada puurpink, mida enamikul meist ilmselt pole. ÕL Mehele soovitaks tööriistade poolest askeetlikumates tingimustes järgmist lahendust: kinnitad lauad pitskruvidega üksteise külge, märgid ära tulevased pudelite asukohad (selles töös üheksa), puurid ühe kihi trelli otsa kinnitatud toosifreesiga läbi, eemaldad läbifreesitud laua, kinnitad pitskruvidega ülejäänud seitse, puurid freesiga esimese jälje järgi läbi teise puidukihi jne. Alles seejärel võiks laudade vahele liimikihi pintseldada ning need pitskruvide ja lisaraskuste abil kinnitada ja lõpliku kuivamiseni seisma jätta. Aga muidugimõista võib ka puurpingi hankida ja täpselt näidatud juhiste järgi toimida.

 Imgur.com
 Imgur.com

Servade sirgestamisega oli mees omajagu jännis, kuna tema platesaag suutis korraga läbi saagida vaid umbes poole kaheksast üksteise otsas olevast lauast. Nii tuli nii tal kui kolmandal põlvkonnal kõvasti lihvida, lihvida ja lihvida.

 Imgur.com

Meisterdaja kasutas viimistluseks pähklikarva peitsi ja seejärel puidulakki. Aga pärast põhjalikku lihvimist – kui tulemus hea – ei pruugiks ehk puitu niivõrd peita ja seega võiks viimistluseks sobida ka näiteks linaseemneõli.

 Imgur.com

Üks asi veel: kingiks veiniriiuli saanul on teadaolevalt vähemalt üks mürsikust lapselaps ja väga mürgeldamiskindel see riiul pole. Nii võib juhtuda, et lapsed mänguhoos veiniriiuli koos üheksa väärt pudeliga lihtsalt ümber lükkavad. Nii võiks kaaluda selle kinnitamist või näiteks mingit sorti stabiliseeriva betoonist aluse valamist. Näiteks umbes SELLISE.

 Imgur.com

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee