Suhted

Mees, kas sa oled memmekas? Ja mida naised sellest arvavad? (1)

Ohtuleht.ee, 15. mai 2018, 10:46
 PantherMedia/Scanpix
Oma emadega lähedasi mehi kujutatakse popkultuuris üldiselt kahel viisil: hirmutavana nagu Norman Bates „Psychos“ või koomilisena nagu direktor Skinner „Simpsonites“, märgib AskMen. Mehed võivad jääda oma emaga ka täiskasvanuna lähedaseks – ja paljud ka teevad seda. Aga kas naised peavad lugu meestest, kel on tugev suhe oma emaga – või on „emme poja“ värk nende jaoks midagi õudusfilmi sarnast?

2013. aastal tuhande mehe seas korraldatud küsitluse käigus selgus, et ligi kaks kolmandikku juhtivtöötajatest, kirurgidest, vanemspetsialistidest ja teistest ametialaselt kõrgema lennuga meestest kirjeldas end kui emme poegi. Nn töölisklassi puhul ütles seda üks mees viiest. Käsi- ja oskustöölistest pidas end emmekaks kaks meest viiest. Aga veebisaidi Love to Learn küsitlusest selgus ka see, et kaks naist viiest ei läheks iialgi emme pojaga kohtama.

Uuringud on sedastanud, et meeste head suhted emadega on väga olulised. Näiteks on leitud, et ebakindlate emasuhetega meestel on märgatavalt rohkem käitumisprobleeme. Aga siiski pole emmekate-memmekate maine just kuigi kõrge.

Suhtespetsialist ja blogija Jackie Pilossoph leiab, et oma emaga lähedane mees „demonstreerib hoolivat, sooja, lahket ja õrna hinge, kes hindab head naist“. „Naise jaoks pole midagi veetlevamat kui mees, kes kohtleb oma ema imeliselt ja neil on suurepärane suhe,“ sõnas ta.

Minia ämma autojuhiks

Aga hoopis teine lugu on siis, kui mees on tugevalt oma ema külge klammerdunud ja pigem hoiab partneri asemel tema poole – siis on see naiste jaoks heidutav.

„On raske pidada lugu kellestki, kes laseb emal endale pähe istuda, on allaheitlik ja kardab oma ema,“ tõdes Pilossoph. „Pole tähtis, kui iseseisvad naised tahavad olla, me armastame tugevat meest, kes paneb oma ema paika, ent siiski armastab teda ja kannab tema eest hoolt.“

Laura Jow oli kaks aastat suhtes 27-aastase mehega, kes elas koos oma emaga – lahku viis neid mehe töötuksjäämine. „Ta tegi kõike, mida ema ütles, sealhulgas meil olnud oluliste plaanide ärajätmine, kuna ema tahtis, et ta teeks midagi, mis ei kannatanud oodata,“ märkis naine.

„Ta elas minust 45 minuti tee kaugusel ja ei juhtinud autot ning palus pidevalt mul enda juurde sõita, lihtsalt selleks, et viia ema viieminutilise teekonna kaugusele. Kui ma ei saanud ta emale töö juurde järgi minna, siis andis ta emale kojusõiduks bussiraha või kõndis talle vastu, kui juba pime oli,“ kirjeldas Laura. „Ja oli päris mitu sellist korda, kus ta pidi minu juurde tulema, aga ei öelnud mulle, et ei tule, sest ema tahtis, et ta koju jääks. Me pidime kokku kolima, aga tema ema ei tahtnud, et ta ära koliks.“

Oskus öelda emale „ei“

Meestenõustaja Rick Belden leiab, et sellel on väga oluline vahe, kas olla lähedane või sõltuv. „Emme poja on mees, kes jätkuvalt seab oma ema vajadused, ihad, eeldused ja uskumused enda omadest kõrgemale ning pole suuteline eksisteerima sõltumatu isikuna,“ selgitas ta. „Ja mees, kes pole veel loonud tervislikku vahemaad oma emaga, näitab oma sõltuvust erinevatel viisidel.“

Kuidas siis teha vahet, kas mehel on oma emaga tervislik või sõltuv suhe?

Belden soovitab küsida, kas mehe meelest on okei öelda oma emale „ei“, kui too midagi tahab – aega või tähelepanu. Normaalse emasuhtega mees vastab enesekindalt, et on.

Millised on selle tagajärjed, kui mees on emast sõltuv? Beldeni sõnul on see keerukas olukord. „Mees kohtleb üldiselt teisi sama hästi kui ta kohtleb ennast,“ sõnas nõustaja. „See eeldab temalt oma vajaduste teadmist ja nendele vastamiseks efektiivsete teede leidmist. Kui mehe lähedust oma emaga iseloomustab suutmatus olla temast iseseisva täiskasvanuna eraldi, siis kaldub ta pidama ema vajadusi – ja ka teiste naiste vajadusi – peamiseks, enda omade kõrvalejätmise hinnaga.“

Beldeni sõnade kohaselt on emme pojal raskusi sellega, et seada oma elus olevate naistega normaalseid piire, lükata kõrvale nonde vajadusi ja öelda „ei“. „Mees, kes seab regulaarselt naiste vajadustele enda omadest kõrgema prioriteedi, võib lõpuks olla väga eksinud ja väga tige,“ märkis ta.

Sõprus emaga on asendamatu

Danielle’i sõnul on tema abikaasa suhe enda omaga lähedasem kui enamik sellesuguseid, sest mehest sai juba teismelisena enda halvatuks jäänud ema hooldaja. „Mul on hea meel, et neil on see side, sest ma ise kaotasin oma ema juba noores eas. See on asendamatu sõprus,“ rääkis ta.

Aga see sõprus on ka probleeme tekitanud.

„Ainus kord, kui see minu jaoks probleemiks sai, oli siis, kui mees ütles emale, et ma läksin sünnitusmajja. Ma eeldasin, et hoiame seda saladuses, kuni lapse sünnist teatame, ja olin tige, kui tuhude ajal teada sain. See tegi keeruka sünnituse veelgi hullemaks, et teadsin, et ämm oli sünni üle õhinal enne seda, kui mina olin saanud teha seda, mida oli vaja teha,“ tõdes Danielle.

Aga üldiselt kaitseb ta mehi, kes on emaga lähedased. „Oma emaga lähedased mehed ei vääri häbimärgistamist,“ sõnad naine. „Kas „issi tütred“ pälvivad sama reaktsiooni? Kahtlen. On hea, kui sul on lisaks elukaaslasele hea sõber.“

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
vidrik.vosoberg@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee