Tehnika

ÄIKESE HIND: tuhanded läbipõlenud seadmed ja sajad tuhanded eurod (1)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 17. mai 2018, 11:54
 Pixabay
Ilmateate järgi paugutab sel nädalal mitmel pool äike ning esimesed pikselöögid on juba lajatanud, arvatavalt ka juba parasjagu pahandust tehes. On õige aeg meelde tuletada, kuidas ennast ja oma kodu äikesekahjude eest kaitsta.

„Ainuüksi eelmisel suvel vajas väljavahetamist üle 5000 ruuteri ja digiboksi, mis olid äikese poolt tekitatud ülepingest kahjustada saanud. Rahaline kahju ulatub aga sadadesse tuhandetesse eurodesse,“ tõdes Telia Eesti tehnilise toe osakonna juht Reimo Känd.

Ka sel kevadel on äike juba oma jälje maha jätnud. 16. mai varahommikul seiskas äike Hiiumaal lisaks Kärdla pritsumaja torni kellale ka terve hulga mobiilsideklientide teenused. Kümnete inimeste ja firmade sideseadmed vajasid väljavahetamist.

Äikese kahjustused koduseadmetele võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.

Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutusnõuetest:  äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest (äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti) ning ära kasuta elektroonikaseadmeid.

Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

* Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti.

* Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada

* Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab märkima, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest ning ülepingekaitsmeid saab tellida ka sidefirma e-poest.

* Kontrolli maja vooluvõrk üle. Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

* Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitatakse oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

1 KOMMENTAAR

t
targutaja 17. mai 2018, 12:52
Kärdla pritsumaja torni kellale pani äike põntsu 16. aprillil, mitte eile. Vee möllas siis paaris elamises keravälk, tulekahud saadi ruttu kustutatud.

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
vidrik.vosoberg@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee