Militaar

LÕPP KANGETELE KAELTELE: sõdurid saavad märksa kergema kiivri 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 25. juuni 2018, 10:49
USA sõdurid 2004. aastal Iraagis. Mõlema pead katab kiiver, mille kaal ei jää palju alla kahe kilo.  TopFoto/Scanpix
USA sõjavägi – millest ju lähtuvad ka tulevased NATO standardid – arendab uut sõdurikiivrit, mis lubaduste kohaselt peaks märgatavalt vähendama koormust soldatite kaelalihastele. Popularmechanicsi teatel säilivad kiivri kaitseomadused, aga selle kaal saab olema sama kerge kui Teise maailmasõja aegsetel teraskiivritel.

Kiiver nimega ACH II (nimi viitab progressiivse lahingukiivri teisele generatsioonile – toim) on praegusest ACH-st väidetavalt kuni 24% kergem. Samas aga peaks see peatama üheksamillimeetriseid kuule, šrapnelle ja summutama ka isevalmistatud lõhkeseadeliste plahvatusi. Kiivrit arendab sõjaväe uurimis-, arendus- ja inseneeriakeskus.

Üsna Teise maailmasõja alguses võttis USA sõjavägi kasutusele kuulsa M1 „teraspoti“. Nahksisu ja kinnitusrihmaga teraskiiver teenis ameeriklasi nii ilmasõjas kui ka Korea ja Vietnami sõdades. Teraspott kaalus kolm naela ehk 1,4 kilo ning kaitses kandjat rikošettide ja kergemate šrapnellide eest.

1980-ndate algul võeti kasutusele PAGST-i (lühend pikast nimest, mis viitab maavägede isiklikule kaitsesüsteemile – toim) sõjaväekiiver. Selles kasutati Kevlari ballistilist fiibrit, mis aitas pakkuda piiratud kaitset ka püstolikuulide ja raskemate šrapnellide vastu. Parematel kaitseomadustel oli aga oma hind: PAGST kaalub 4,2 naela ehk 1,9 kilogrammi. 2003. aastal hakkas sõjameeste päid katma ülalviidatud ACH, mis kaalus 3,88 naela ehk 1,76 kg.

Uus ACH II peaks panema sõduri kaelalihastele 1,33-kilose koormuse. Sõjaväe teadlased ja insenerid kasutasid erinevaid materjale Kevlarist plastikuni – millest viimane kannab küll nime „ultrakõrge molekulaarkaaluga polüetüleen“ ehk UHMWPE. See kerge plast on tugev ja praegu kasutusel näiteks õngenööride ja puusaproteeside materjalina.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee