Tee ise

TEE ISE: lapsele liivakast kõigest paari tunniga (1)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 26. juuni 2018, 18:30
 K-rauta
Poodide valikus on kümneid liivakaste kõikvõimalikest materjalidest, aga vahva mängupaiga võib meisterdada ka igaüks ise ning säästa sel moel vähemalt poole liivakasti hinnast. Nõuandeid liivakasti ehitamiseks annab K-rauta üldehituse ja puidu tootejuht Oliver Prokopovits.

1. Vali sobiv asukoht aia päikesepoolses osas. Liivakasti lähedusse ei tohiks jääda suuri puid, sest lehed, oksad ja okkad risustavad liivakasti. Samuti ei ole tark ehitada liivakasti sipelgapesa või mesilastaru lähedusse.

2. Liivakasti ehituseks sobivad hästi näiteks immutatud või kuumtöödeldud terrassilauad, aga ka ümarpalgid ja prussid. Haljas töötlemata laud pigem ei sobi - see võib juba järgmiseks hooajaks ära pehkida.

3. Liivakasti mõõtmed võiks lähtuda aia suurusest ja laste arvust, aga tasub teada, et kõige lihtsam on ehitada ruudukujulist liivakasti. Sagedasemaks liivakasti mõõduks on 1,5x1,5 meetrit. Kui ehitusoskust ja aega rohkem, võib ehitada ruudu asemel ka viis- või kuusnurkse liivakasti.

4. Liivakasti ehitamist tuleb alustada nurgatugede paigaldamisega, milleks sobivad näiteks 50x50mm mõõdus prussijupid. Prusside külge saab kinnitada külje- ja pealislauad või muu valitud materjali. Kinnitamiseks sobivad terrassikruvid, sest need on töödeldud välitingimustes vastu pidama.

5. Liivakasti äärte kõrgus võiks olla suurusjärgus 25 sentimeetrit ehk sama kõrge kui kaks standardse laiusega terrassilauda ülestikku.

6. Liivakasti võib sügavuse andmiseks augu kaevata, kuid see pole otseselt vajalik. Küll tasub liivakasti põhja paigaldada geotekstiil ehk vastupidav riie, mis ei lase rohututtidel liivast läbi kasvada. Geotekstiili müüakse nii rulli kui tükkidena.

7. Pärast tekstiili paigaldamist saab täita kasti liivaga. Viimast saab osta ehituspoest, saada on nii peenemat kui jämedamat liiva, mida võiks omavahel segada. Päris peenike liiv võib kergesti ära lennata, jämedast jällegi ei saa piisavalt ilusaid liivakooke valmistada.

8. Kui liivakasti lähedale jääb puid ja põõsaid või on pereliikmeks kass, tasub ehitada kastile puidust katteplaat või katta see õhtuti koormakilega.

1 KOMMENTAAR

p
27. juuni 2018, 14:28
Peale perekassi on ka külakassid, kes aeda tulevad. Mis siuke täiskomplekt maksab kui ise teha?

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee