Militaar

USA militaarteadlaste võimas leiutis: sõjaväemasina rehvid muutuvad sõidu ajal tankiroomikuteks 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 29. juuni 2018, 13:45
 Kuvatõmmis/YouTube/DARPA
USA kaitseministeeriumile alluv militaartehnoloogiate väljatöötamise agentuur DARPA teeb revolutsiooni sõidukite karmil maastikul liikumise vallas. Nende viimane läbimurre kujutab ümmargusi rehve, mis muutuvad vaid kahe sekundiga ja sõiduki peatamist vajamata kolmnurkse kujuga tankiroomikuteks.

Popularmechanics kirjutab, et tankide puhul on kõige olulisemad kolm asja: tulejõud, soomus ja liikuvus. Lahingusõiduk peab omama piisavalt tulejõudu, et vaenlasi hävitada. Sel peab olema soomus, mis kaitseb tabamuste eest. Ning sel peab olema mobiilsus, et vaenulikus keskkonnas manööverdada.

Tankirelvad ja kaitsesoomus on viimase 30 aastaga märkimisväärselt arenenud. Liikuvus aga mitte nii väga. Maastikulahingusõidukitel kasutatakse endiselt kas rattaid või roomikuid, mõlemal oma plussid ja miinused. Roomikud on abiks liival ja karmil maastikul, veljed-rehvid aga pakuvad kiirust teedel.

Kuid mis oleks, kui saaks kasutada neid mõlemaid?

DARPA reguleeritav ratasroomik (Reconfigurable Wheel Track ehk RWT) kujutab ratast, mida saab sõidu ajal roomikuks muuta. Allolevas videos näeme (DARPA muude leiutiste kõrval) RWT-dega varustatud Humveed, mis nende abil suudab kiiresti muutunud maastikuga kohaneda.

Ratas muutub roomikuks ja vastupidi vaid kahe sekundiga.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee