Militaar

UPS: Saksa sõjalaev sai iseenda raketist kõrvetada 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 29. juuni 2018, 10:58
 Kuvatõmmis/Twitter
Norra rannikul sai eelmisel nädalal kannatada Saksamaa õhutõrjefregatt, kui USA päritolu rakett SM-2 väljatulistamise käigus oma kanduris takerdus ja laeva peal plahvatas. Õnnetuses sai kaks Saksa mereväelast viga, kirjutab Popularmechanics.

21. juunil püüdis Saksa mereväe õhutõrjefregatt FGS Sachsen tulistada välja õhutõrjeraketti SM-2. Raketimootori süüde toimis, kuid relv ei suutnud läbida laskemoonaruumi vertikaalset väljastussüsteemi. Järgnes plahvatus ja raketimootori süttimise järel ka võimas leek.   

Tuli sumbus vaid mõne sekundiga, aga õnnetuse kahju oli suur. Kaks meeskonnaliiget sai vahejuhtumis kergemalt vigastada. Esialgu pole teada, miks rakett kambrisse kinni jäi, selle peab välja selgitama uurimine. SM-2 rakett on umbes 5 meetrit pikk ja kaalub üle 680 kilo.

Sachsen klassi fregatid on mõeldud vaenlase rakettide ja õhusõidukite tõrjumiseks ning varustatud 32 Mark 41 vertikaalse väljastussüsteemiga, mis asub laeva vööris kaptenisilla ees. Kaptenisild sai õnnetuse käigus tublisti kõrvetada.

Õnnetus näeb allolevas videos kole välja, aga võinuks olla märksa hullem: kui plahvatus ja tulekahju oleks jõudnud teiste rakettideni. Õnneks on raketikandur soomustatud ja mõeldud töötama isegi siis, kui laev saab lahingus vigastada.

2015. aasta juulis plahvatas sama tüüpi rakett vahetult pärast väljatulistamist raketihävitaja USS The Sullivansi pardalt. Toona keegi vigastada ei saanud.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee