Hiina J-10 hävituslennuk õppustel. Foto on illustreeriv. (SIPA/Scanpix)

Hiina katsetas just hüperoonilist õhusõidukit, mis suudab kuni kuuekordse helikiiruse juures tulistada välja tuumarakette. Starry Sky-2 nime kandev lennuk võib mööda taevalaotust liikuda kiirusel kuni 7343 kilomeetrit tunnis (Mach-5,5), kirjutab Popularmechanics. Lisaks suudab see lennu ajal järsult suunda muuta ja seega ilmselt vältida täna kasutusel olevaid raketikaitsesüsteeme.

Starry Sky-2 käivitas mitmeastmelise raketi ja lendas seejärel Mach-5,5 kiirusel 400 sekundit. Õhusõiduk sooritas enne maandumist ka 29 km kõrgusel erinevaid manöövreid. Tüübilt on lennuk „lainel ratsutaja“ (waverider) ehk see saab surfata omaenda tekitatud lööklainetel.

Global Timesi teatel hindab USA luure, et Hiina esimesed ülehelikiirusel raketid saavad lahinguvalmiks 2020. aasta paiku. Ülalkirjeldatud uusim tipptehnika näitab sõjanduseksperdi Song Zhongpingi sõnul, et „Hiina areneb USA ja Venemaaga õlg õla kõrval“.

Ülehelikiirusel õhulaeva kärmus teeb sellest kaunis suure laastamispotentsiaaliga relva. Tugev manööverdusvõime tähendab, et tavapärased kaitsesüsteemid on selle vastu abitud ja hüperkiitus annab rünnatavale vähe aega vastumeetmete kasutuselevõtuks.

Ka USA ja Venemaa jätkavad tööd omaenda ülehelikiirusel relvade väljaarendamiseks.

Jaga artiklit

2 kommentaari

A
ankur  /   15:54, 14. aug 2018
vidrikule on see kuumalainetus nii pistnud et ,,kui mainib ülehelikiirusega rakettide valmimist hiinlastel juba 2020 aastaks
K
Kiitus  /   11:13, 13. aug 2018
...hüperkiitus annab rünnatavale vähe aega vastumeetmete kasutuselevõtuks. Kas mingi uusim tehnoloogia?

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis