Päevaretsept

Teadlased avastasid maailma vanima õlle (7)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 16. august 2018, 20:21
Iidne anum, foto on illustreeriv.  Pixabay
Arheoloogid leidsid Iraagist eriti vana õlle jälgi: too pruul on 2500 aastat vana ja iidse Mesopotaamia ning Babüloonia impeeriumi aegne. Ning kuigi neist ammustest aegadest leitud käsikirjad pajatavad kääritatud jookidest, on see „vanim otsene asitõend“ õlle olemasolu kohta, kirjutab Popularmechanics. Ning nüüd püüavad tolle õlle avastanud arheoloogid iidset retsepti järele pruulida, et seda ka tänapäeval nautida saaks. Ajastud mööduvad ja tsivilisatsioonid langevad, aga õlu maitseb alati hästi.

Õlleuuringu juhtiv autor Elsa Perruchini kasutas gaaskromatograafia nimelist protsessi, mida varem pole iidsetest anumatest õllejälgede leidmiseks tehtud. Ning leidiski savipottidest linnaste setteid ja ühtlasi ka märke kääritamisest.

Märke õlle olemasolu kohta näiteks Mesopotaamias on leitud ka 4000 aasta tagant, aga mitte nii konkreetsel kujul kui Perruchini humala ja kääritamise alane leid. Noil aegadel oli õlu väga oluline, sest kääritamine aitas odral kauem säilida ning tegi selle ka toitvamaks. Ja muidugi tõstis see ka toona tuju.

Nüüd püüavad Perruchini ja uuringu kaasautor Claudia Glatz pruulida õlut, mis vastab leitud humalamärjukese jälgedele. Seni pole nad suutnud õiget retsepti tabada ning õigupoolest pole nad oma pruule joonudki. „See lehkab nii halvasti,“ tunnistas Perruchini.

7 KOMMENTAARI

j
josef 17. august 2018, 17:02
Ja see valitsus, kes õlle hinda tõstab, kaob kiiresti.
u
Urmas 17. august 2018, 06:58
Püüame järgi teha? Tänapäeva teadlastel pole tolleaegseid odra ja humalasortegi, millest järgi teha. Midagi tehti, aga haises jubedalt. Kas sellist va...
(loe edasi)
Loe kõiki (7)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee