TKS. (Wikimedia Commons)

Tanki n-ö eelkäija, tankett leiutati kahe maailmasõja vahelisel ajal. See oli autosuurune ja suutis toetada jalaväge ning kiiruse tõttu sai sellega teha ka luuret.

Poola TKS oli Teise maailmasõja ajal kasutatud tankettidest väikseim. Riigi soomusvägi ehitati üles just selle väikese lahingumasina ümber. 1939. aastal, mil Saksamaa Poolasse tungis, oli Poolal kokku 575 TKSi. Väikese kuuli­pilduja ja vähese soomusega TKSil polnud aga Saksa tankide vastu mingeid šansse. Poola vallutamise järel kasutasid sakslased üle võetud tankette lumesahkadena või suurtükkide vedamiseks.

TKS

Kaal: 2430 kg

Pikkus: 2,58 m

Kõrgus: 1,32 m

Relvastus: 7,92 mm kuulipilduja

Kiirus: 46 km/h

Jaga artiklit

23 kommentaari

V
viljandlane  /   18:51, 18. aug 2018
Kogu siinne info ei pea tegelikult paika.Poola tootis enne teist maailmasõda ise ka päris tanke,millised olid enamikus tehnilistest näitajatest sakslaste tolleaegsetest tankidest paremad.Neid saadi valmis mingi 130-140 ja varustatud olid nad 37mm suurtükiga.Sakslased said neid kätte ca.20 masinat.Kui vaadata pilti laiemalt,siis sakslastel kõlbas tšehhide Lt-38 ga sõita küll ja poolakate oma ei olnud grammigi viletsam,ehkki neid oleks võinud rohkem olla.Margi tähiseks oli Poola tankil 7TP,illine number tähistas raskust.
!
!!!  /   15:03, 18. aug 2018
Eks ratsionaliste oli mujal ning teisigi. Sõjaalasest ajalookirjanduset sattusin lugema kellestki NSVL ratsonalisaatorist, kes tuli välja ideega sõja korral kiiresti ning odavalt "tanke" toota. Nimet oleks tulnud tankideks kohaldada kõik tavalised kolhooside veoautod. GAZ-A-A -le oleks tulnud lihtsalt kerged soomusplaadid külge monteerida ja varustada see kas raskekuulipilduja või kergesuurtükiga. Aga see vaimuvälgatus jäi siiski realiseerimata, sest asjatundjad praakisud selle välja. No mis "lahingutank" oleks võinud saada mingist pisikesest mõnekümne hobujõulisest 1,5 tonnisest veoautost? Need kippusid sageli isegi tavalisel-tüüpilisel muldkattega Venemaa külaeedelgi põhjatutesse poriaukudesse kinni jääma. No mis saanuks veel siis, kui talle 1-2 tonni soomust ning relvastust külge riputada?

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis