Tehnika

HÜVASTI, 10W40: kas mootorimäärdeks võib saada taimeõli? (1)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 28. august 2018, 17:01
Kui elektriautod enne sisepõlemismootoreid välja ei söö, võime tulevikus ehk kallata mootorisse SAE 10W40 asemel hoopis lillakressiõli.  Pixabay
Teadlased on avastanud, et Hiina lillakress (Orychophragmus violaceus) on endas peitnud põrutavat saladust: nimelt sisaldab see rasvhappeid, mis on ideaalilähedased määrdeained. Ning heal juhul saaks see taastuv loodusvara asendada naftal põhinevat mootoriõli.

Äsja väljaandes Nature Plants avaldatud teadustöö sündis kolme USA ülikooli ja ühe Hiina põllumajandusülikooli koostöös, kirjutab Popularmechanics.

Hiina lillakress kuulub Brassica perekonda, kuhu teiste seas liigitatud ka sinep, brokoli, kapsas ja naeris. Aga kõige lähem sugulane on sellele taimele raps. Ent kui rapsiõli on köögis tavapärane asi, siis lillakressi pole kunagi õli pärast kasvatatud. Ilmselt pole seepärast keegi ka selle keemilisi omadusi lähemalt uurinud.

„Seda ei tarvitata eriti sageli söögiks,“ sõnas Nebraska-Lincolni ülikooli teadlane ja uuringu juht Edgar Cahoon. „Seda saab süüa, aga seda ei pruugi tingimata kuskil Pekingi restoranis menüüst leida.“

Teaduslikust poolest väga lühidalt: kressist avastatud rasvhapetel on 24 süsinikuaatomit, samas kui kressi sugulaste omadel 16 või 18. Cahooni sõnul on need rasvhapped seni jäänud analüüside käigus avastamata, sest käituvad tavapärastest õlidest erinevalt.

Põhja-Texase ülikoolis leiti uutele rasvhapetele kohe võimalik kasutuskoht: need toimivad väga hästi määrdeainena. Kressiõli toimib sarnaselt kastoorõlile (saadakse riitsinuse seemnetest – toim), aga kõrgetel temperatuuridel märgatavalt paremini. Kastoorõli muutub mootoris kummiks, aga lillakressil on sellist suundumust vähem. Nii võibki teoorias saada lillakressist õli, mis võiks asendada mootoris naftaõli või sünteetilist mootoriõli.

Hiina lillakressi kastavamise laiendamine ei tohiks olla väga keerukas. Brassica perekonna taimed ei armasta kuumust ja kasvavad hästi mõõdukas kliimas. Lillakress annab vaid poole oma venna rapsi õlikogusest, aga sordiaretusega võib sellestki murest üle saada.

„Sel õlil pole mitte ainuüksi potentsiaali täiendada või asendada naftal põhinevat õli, see võib asendada ka sünteetikat,“ sõnas Diane Berman Põhja-Texase ülikoolist. „See on taastuv lahendus piiratud ressursi probleemile.“

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee