Militaar

Deformeerunud lapsekolju paljastab brutaalse tava 

Imeline ajalugu, 1. september 2018, 09:05
Krimmi poolsaarelt leiti juuksepunutiste abil moonutatud lapsekolju. Fotol on deformeerunud kolju hästi näha.  www.archae.ru
Arheoloogid leidsid 2000 aasta vanuse 18kuuse poisi luustiku. Kolju oli silmatorkavalt pikliku kujuga.

Lõuna-Ukrainas Krimmi poolsaarel leidsid vene arheoloogid lapse luustiku, mille kolju oli tähelepanuväärselt pikliku kujuga. Teadlased ristisid iidse haua kolju kuju tõttu „tulnukahauaks“, kuid tegu oli ikka inimesega, kes elas umbkaudu 2000 aastat tagasi.

Kolju kuju on tõend karmist tavast, mis pidi muutma inimese isiksuse ja üldise väljanägemise agressiivseks ja sõjakaks. Poiss kuulus sarmaadi hõimu, kes oli üks iraani keeli kõnelevaid ja Kesk-Aasia steppides ajavahemikul 500 eKr kuni 500 pKr elanud rändhõime. Sarmaate tuntakse nende kombe poolest muuta eliitsõdalasteks välja valitud poiste pea kuju. Kuju muudeti lapse esimestel eluaastatel, punudes kuklas juuksed tugevasti palmikutesse.

Leiu teinud vene arheoloogid arvavad: „On võimalik, et poiss oli välja valitud saama sõdalaseks, kelle ülesandeks pidi saama oma rahvast kaitsta.“

Sarmaate teatakse ka naissõdalaste poolest ja paljude ajaloolaste arvates panid just nemad aluse metsikute amatsoonide müüdile.

Koljusid vormiti paljudes kultuurides

* Ka Kesk-Aasia hunnid moonutasid laste kolju­kuju.

* Komme oli kasutusel ka Austraalia põliselanike aborigeenide seas.

* Vaikses ookeanis asuva Vanuatu riigi elanikud „kujundavad“ koljusid tänapäevalgi.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee