Rahvusvahelise kosmosejaama Vene segment. (NASA)

Neljapäeval pidi Maa orbiidil tiirleva uurimisjaama meeskond alustama parandustöid ja lappima umbes kahe millimeetri suurust auku. Süüdlaseks on tõenäoliselt pisike meteoroid, kivikilluke, millesarnaseid leidub kosmoses tohutul hulgal.

Vene kosmoseagentuuri ülem Dmitri Rogozin ja NASA ametnikud kinnitasid, et jaamas avastati tavatu olukord: hapnikuleke ja rõhulangus. Mikroskoopiline pragu asus jaama Vene segmendis selle külge põkatud kosmoselaevas Sojuz. Meeskond parandas seda alustuseks kuumakindla kleeplindiga ja valmistub põhjalikumaks parandustööks.

Jaamas töötab praegu kuus inimest: NASA astronaudid Drew Feustel, Ricky Arnold ja Serena Auñón-Chancellor, Euroopa kosmoseagentuuri esindav sakslane Alexander Gerst ja kaks Vene kosmonauti Oleg Artemjev ning Sergei Prokopjev.

Jaga artiklit

5 kommentaari

!
!!!  /   10:37, 1. sept 2018
See võis väga hästi olla ka mitte looduslik kivimeteoriit, vaid näiteks ka tehispraht, mida inimkond on 60 aasta jooksul orbiidile lennutanud. Need on pudenenud pisitükkideks ka meteoriiditabamuste või omavaheliste kokkupõrgete käigus. Ja kunagi, kosmoselendude ajastu algul viidi näiteks ühe nõmeda eksperimendi käigus orbiidile sadu tuhandeid või enamgi pisikest terasnõela.
Muidugi peetakse praegu suuremate rusude üle arvestust ja seatakse lennuaparaatide orbiidid nii, et kokkupõrkeohtu välistada. Aga pisikillukesed? Kes nende arvu teab? Kahemillimeetrilise augu tekitamiseks piisab vähem kui millimtrilise läbimõõduga metallitükistki.
A
ab  /   13:27, 31. aug 2018
kindlasti oli see diversioon!

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis