Militaar

VAIKNE JA SURMAV: mida kujutab Vene sõjaväe uus snaipripüss? 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 3. september 2018, 18:38
Relvaoptika väljapanek Army-2018 näitusel, kus Venemaa demonstreerib maailmale (ja ka iseendale) oma sõjalist arengut.  Sputnik/Scanpix
Tõsiselt vaikne ja tõsiselt surmav, iseloomustab Popularmechanics venelaste uut snaipripüssi, mida äsja Moskva lähistel sõjaväetehnika näitusel demonstreeriti.

„Army-2018“ näitusel tutvustatakse lisaks uusimatele sõjatehnoloogiatele ka militaarvaldkonna inseneride tulevikunägemusi. Näiteks uhkeldati tänavu hiiglasliku võitlusroboti ja väidetavalt kandjat kameeleoniks muutva moonderõivaga. Aga näidati ka vaigistatud snaipripüssi MTs-116M.

Püss on loodud just seda silmas pidades, et nii müra kui lasuvälgatus oleksid võimalikult märkamatud. Ilmselt on see üks tänapäeva arenenumaid ja surmavamaid lahingurelvi.

MTs-116M on tegelikult olnud kasutuses juba pea 20 aastat. Poltlukuga 7,62-millimeetrine 700-meetrise efektiivse laskekaugusega relv on end hästi tõestanud. Kujundus on uuel väljalaskel üsna sama, aga uusversioon kujutab summutatud 12,7-millimeetrise kaliibriga tapamasinat.

Miks nii vaikne?

Samal teemal

Paberil on sellise valju pauguga relva nagu MTs-116M summutamine üsna veider ja suur väljakutse. Enamasti paigaldatakse summuti relvadele, mis juba on üsna vaiksed – näiteks .22-kaliibrised püstolid. Aga mitte Venemaal.

Tulistamise müra eemaldamine pole lasu vaigistamiseks piisav. Kuul tekitab heli, mis kõlab nagu voodilina käristamine. Allahelikiirusel kuulide vaigistamine on iseenesest lihtne, aga reeglina kaotatakse nii täpsuses ja laskeulatuses.

Aga siinkohal tulebki mängu see 12,7 millimeetrine ehk .50-kaliibrine kuul. Seni on sellist kasutatud raskekuulipildujates ja suure laskeulatusega snaipripüssides. Kuul kaalub umbes viis korda rohkem kui M14 püssides kasutatav tavaline .308-kalibrine. Ning isegi allahelikiirusel on sel üsna suur hoog. Relva loojate teatel on püss surmav kuni 300 meetrini – aga sealjuures suudab sellelt kauguselt ka läbistada kvaliteetse kuulikindla turvise.

Kui tulirelvast tulistatakse, siis tekitab kõige suuremat müra kiirelt eralduv gaas. Nagu šampusepudeli korgi avamiselgi. Vaigistamiseks paigaldatakse reeglina tulirelva otsa summuti ehk supressor, mis suunab püssirohugaase mujale ja aeglustab nende õhku vallandumist. Varjuküljeks on see, et relva täpsus väheneb ja relv ise on märksa pikem – vintpüssi summuti võib olla üle 30 cm pikk.

Tõhus, aga kallis

Täiendatud relvas kasutatakse captive-piston (maakeeli umbes: vangistatud kolb) padruneid. See laskemoon loodi külma sõja ajal ning esimesena kasutasid seda 1970-ndatel KGB ja GRU operatiivtöötajad. Kui ÕL Mehele tehnoloogiast õigesti aru saab, siis toimib see umbes nii: püssirohugaasid ei pääse kuuli lendulöömise järel padrunikestast ja relvatorust välja, vaid eriti tugevas kestas plahvatav püssirohi lööb ettepoole erilise kolvi, see lükkab lendu kuuli ja gaasid jäävad kesta ning seda ümbritseva relva sisse. Kui püssirohugaas relvatorust välja ei pääse, on ka lasu heli märksa vaiksem.

Võib arvata, et ka täiustatud snaipripüssid võetakse kasutusele vaid eriüksustes, sest captive-piston laskemoon on tavaliste püssipadrunitega võrreldes röögatult kallis.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee