Militaar

INSENER LI HÜPERBOLOID: hiinlased leiutasid kõrvetava laserrelva? 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 5. september 2018, 20:07
 ZKZM Laser
Hiina on ellu viinud nii „Insener Garini hüperboloidi“ kui „Tähesõdade“ loojate fantaasiad ning loonud käsirelva, millega saab väidetavalt kuni 800 meetri kaugusel asuva sihtmärgi süüdata.

South China Morning Post kirjutas, et ZKZM-500 laserründerelv on kvalifitseeritud „mittesurmavaks“. See loob energiakiire, mida palja silmaga ei näe, ent mis suudab läbida klaasi ning tekitada inimese naha ja kudede „silmapilkset karboniseerumist“. Ilmselt peetakse siinkohal selle mõiste all silmas süsinikku sisaldava orgaanilise aine töötlemist kõrgel temperatuuril.

Kümme aastat tagasi oli see tehnoloogia veel ulme, kuid nüüd ütleb üks laseriteadlastest, et relv suudab „põletada läbi riiete sekundi murdosaga ... Kui kangas on süttiv, siis läheb inimene põlema“.

ZKZM-500 prototüüp ehitati Hiina teaduste akadeemia Xiani optika- ja täppismehhaanika instituudis. Relva kaliiber on 15 mm ja seda on sarnase kaalu (u 3 kilo) pärast juba nimetatud laser-AK-47-ks. Laskeulatus on pool miili ehk 800 meetrit ja relva saab paigaldada autodele, paatidele ja lennukitele.

ZKZM-500 on pärast katsetusi valmis minema massitootmisse. Ilmselt saavad selle esimesena enda kasutusse Hiina politsei terrorismivastased üksused.

„Keegi ei saa aru, kust rünnak tuli. See paistab nagu õnnetus,“ märkis üks relva väljatöötajatest, et laserkiir on nähtamatu ja hääletu. 

Relvale annab energia taaslaetav liitiumaku, mis on üsna sarnane telefoni jõuallikale. Aku peab vastu rohkem kui tuhat „lasku“, millest igaüks kestab kuni kaks sekundit.

Skeptikud ei taha vähemalt esialgu hiinlaste väiteid laserrelvast tõsiselt võtta. Nende hinnangul kaaluks väidetud omadustega energiakiirt tekitav aku vähemalt sadakond kilo.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
vidrik.vosoberg@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee