Tehnika

Teadustöö selgitas, kui suure osa vajalikest sõitudest praegu elektriautoga teha saab 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 12. september 2018, 09:24
 Accelerista
Tampere ülikoolis valmis hiljuti teadustöö, kus teemaks elektriautodega seotud müüdid ja hirmud. Selgub, et suur osa eelarvamustest põhinevad aegunud teadmistel. Moodsate elektriautodega saab juba praegu muretult enamuse vajalikest sõitudest ära teha.

Uurimistöö „Anxiety vs reality – Sufficiency of battery electric vehicle range in Switzerland and Finland“ („Ärevus vs. reaalsus – elektrisõidukite akude piisavus“) võttis tähelepanu alla elektriautodega liiklemise võimalikkuse Soomes ja Šveitsis praegusel ajal ning kõrvutas tulemust inimeste eelarvamustega.

Teadlased järeldasid, et 85-90% kõigist sõitudest saab elektriautoga muretult teha ning üsna pea, sedamööda kuidas lisandub võimalusi autosid kodus kiiremalt laadida või jätta lühikeseks ajaks kiirlaadijasse, on see näit koguni 99%. 1% mittetehtavaid sõite tuleb kirjutada ilmselt kasutajate utoopiliste unistuste arvele.

Kui kodudesse oleks võimalik edaspidi lihtsalt paigaldada keskmise kiirusega laadijaid, lisanduks ilmselt nii särtsusõidukeid kui ka nendega tehtavaid sõite, selgub uurimistööst.

Ja ehkki teadlased võtsid uurida vaid olukorda Soomes ja Šveitsis, on teadustöö tulemus lihtsalt laiendatav mujale riikidesse, sest enamik elektrikatega seotud probleeme on kõikjal ühesugused.

Miks teadlaste sõnul eelarvamustel alust pole, mida tuleks teha kodulaadijate ja avalike laadimispunktide vallas ja mida koduomanik-särtsuauto omanik oma elektrisüsteemist teadma peaks, loe edasi Acceleristast.

 

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee