Sõna „iidne“ pole ehk väga täpne, arvestades, et tualettpaberi rullid võeti kasutusele alles 1880ndatel aastatel, aga üle saja aasta on see vaidlus vana kindlasti. Kas vetsupaber peaks olema hoidjas nii, et paber jookseb alt- või pealtpoolt? Mõlemal suunal on oma toetajaid. Aga Men’s Health on teadusele tuginedes üsna rangelt teatanud, et küsimus ja vaidlus on lahendatud ning võitja saab olla vaid üks – paber peab jooksma pealtpoolt.

„Just sel hetkel, mil WC kasutaja sirutab käe tualettpaberi järele, on tema käsi kõige tõenäolisemalt bakteritega kaetud,“ vahendab väljaanne Colorado ülikoolis tehtud uuringu tulemusi.

Selles uuringus tõdetakse veel, et avalikes käimlates – täpsemalt ustel, põrandatel, käepidemetel, seebiautomaatidel ja pottidel – leidub 19 erinevat bakterigruppi.

Nii toob MH välja konkreetse olukorra: kui paber jookseb rullis altpoolt, siis puutuvad selle kasutaja käed kokku nii rulliga kui ka seinaga. Ja ka peab paberi järele küünitaja puutuma rulli rohkem, kui ta teeks seda juhul, kui rull oleks „õigetpidi“.

(Pixabay)

Oletame, et üks mitte väga puhaste kätega inimene kasutab vetsu, haarab kätt vastu rulli ning seina nühkides paberitüki, kordab tegevust, kordab veel ... Kui see on sagedamini kasutatav kemps, siis võib paberirulli asetus põhjustada päris korraliku bakterite kogunemise ja leviku.

House Beautiful korraldas Instagramis selleteemalise küsitluse ning suurem osa vastajatest leidis samuti, et paberit peaks saama haarata pealtpoolt.

ÕL Mehele lisab omaltpoolt: ükskõik kumba pidi paber ka poleks, palun ärge unustage peale hädalkäimist korralikult käsi pesta.  

Jaga artiklit

18 kommentaari

M
Maamees  /   21:26, 13. sept 2018
Kui paber on juba teisel ringil siis oleks esteetilisem kui puhas pool oleks peal.
M
mis põhjusel  /   19:51, 13. sept 2018
peidetakse üldkasutatavates WC -des prügikast WC poti taha? Pole nagu tahtmist kasutatud paberiga sahmerdades prügikasti otsima hakata, lihtsam on veega minema saata.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis