Kasulik

TIHENDI LÕHKUMISE NEEDUS: kas pärast esimest vetsuskäiku jäädki käima? (2)

Ohtuleht.ee, 12. september 2018, 19:09
 Pixabay
Eestlased kasutavad alkoholitarvitamise ajal toimuva esimese urineerimise legendi kohta näiteks väljendit „kui korra ära käid, siis jäädki käima“. Ehk meilgi usutakse seda, mida inglise keeleruumis nimetatakse „tihendi lõhkumiseks“ või „pitseri murdmiseks“ (breaking the seal): kui esimene häda liiga aegsasti kempsu väljutada, siis hakkab põis endast silmapilkselt iga kümne minuti tagant märku andma. Kas see on müüt või tegelikkus? BroBible uuris pissilkäimise teadust.

Väljaande autor märkis, et teda häiris „tihendi lõhkumine“ eriti just kõrgkooli ajal baarides käies – nood olid reeglina rahvast pungil täis ja vetsujärjekorrad kilomeetrite pikkused. Nii püüdis mees õllest tekkivat esimest urineerimisvajadust võimalikult pikalt edasi lükata – et kohe pärast kempsuskäimist ei peaks uuesti sappa võtma. Tulemuseks oli mõistagi olukord, mille kohta eesti keeles on öeldud näiteks „selleks ajaks, kui pissuaari juurde sain, oli väikemehele juba kolm sõlme peale tehtud“ ehk pissimisega läks väga kiireks. Siis aga asus BroBible’i mees pissimise teemalist teaduskirjandust uurima ja sai teada, et tihendi lõhkumine on müüt.

Tihendi lõhkumise teadus

* Alkohol hakkab inimese organitega tsirkust tegema kohe, kui too jooma hakkab. Põhjuseks alkoholi omadus takistada aju tavapärast toimimist, mis võimaldab kodanikul olla normaalselt toimiv inimolend. 

* Alkoholi ühed esimesed ohvrid on neerud, mis tavaliselt töötavad vasopressiini-nimelise aine abil. Nende töö on tekitada inimesel urineerimise tungi.

* Neerude ülesanne on adsorbeerida vett tagasi kehasse. Aga alkohol tekitab olukorra, kus neerud töötavad umbes sama võimsa tempoga nagu kaubanduskeskuse öövalvur. Ehk rohkem vedelikku saadetakse põide.

* Alkohol on diureetik ja joomine paneb neerud arvama, et vedelikuga tegelemine on kellegi teise probleem. Ehk senisest rohkem normaalses olukorras läbitöötatavat vedelikku saadetakse otse põiele.

* See pole veel kõik: teadlased on leidnud, et alkohol ärritab põienärve. Kõige selle tulemuseks on tugevam tung urineerida kui muidu.

* Kehal läheb kõigi nende nähtuste tekkimiseks natuke aega, mis tähendab, et jooja võib mõnd aega kannatada, enne kui tal tekib vastupandamatu vajadus „tihendit lõhkuda“.

* Aga paisu avamine ei mõjuta kuidagi seda, kui palju inimesel pärast esimest urineerimist pissil käia tuleb. Lihtsalt iga joogiga muutub neerude töö üha uimasemaks – ja see on põhjus, miks pissilkäimine sageneb.

* Teada on ka see, et alkoholi tarvitades kipuvad inimesed pruukima rohkem vedelikku kui muidu – ja nii on päris loomulik, et tuleb ka rohkem vetsus käia. Loogiline: kas sa kodustel reedeõhtutel tarbid näiteks kolme tunniga kaks liitrit vett? Aga sõpradega baaris olles kolme tunniga neli õlut?

* Kõik alkohoolsed joogid mõjutavad pissimise sagedust. Aga õlu ja kokteilid napsidest rohkem – põhjuseks nii suurem mahuline kogus kui ka see, et süsihappegaas suurendab survet.

Niisiis: tihendi lõhkumine on müüt ja sõlmede pealevedamisel pole mõtet. Nii suurendad ainult oma kannatusi ja tõenäosust, et esimene juga hooga vetsulakke lendab.

2 KOMMENTAARI

n
no 12. september 2018, 19:32
võite ju oma "teadust" kirjutada, aga praktikas asi ikkagi roimib...

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee