Tehnika

VIDEO | MOODNE TEHNIKA: elektrilingi rike jättis mehe autosse surmalõksu (10)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 13. september 2018, 21:33
Cadillac XLR. Tootja
Läinud kuul jäi 75-aastane ameeriklane Clevelandis 13 tunniks oma Cadillaci lõksu, sest elektrisüsteemi rikke tõttu lõpetasid elektrilised ukselingid töö. Mees oli veendunud, et auto saab tema surmalõksuks, vahendas Jalopnik.

„Ühel hetkel leppisin sellega, et nii ma surengi,“ pihtis 2006. aasta elektriliselt avanevate ustega Cadillac XLR luksuskupee omanik Peter Pyros.

Enda sõnul läks mees hommikul kella kümne paiku garaaži autot käivitama ning kavatses pärast seda vahetada toas riided ja teha ühe sõidu. Telefoni ta kaasa ei võtnud ja ka ei öelnud ta kellelegi, mida teha kavatseb.

Pyros istus autosse ja püüdis seda käivitada, ent midagi ei juhtunud. Seejärel proovis ta uksi avada, kuid taas ei juhtunud midagi.

Kumbki uks ei avanenud, aknad keeldusid samuti lahti tulemast ja ka auto katuseluugi avamise süsteem ei hakanud tööle. Pyros püüdis akent puruks lüüa ja abi karjuda ning kaotas kuumuse tõttu korduvalt teadvuse. 75-aastane mees oli enda autos luku taga, higistas hullumeelselt, oli kohati teadvusetu ja urineeris oma kingadesse.

Umbes pool päeva hiljem kuulis naaber mehe summutatud appihüüdeid ja helistas hädaabitelefonile. Päästjad lasid Pyrosel avada kapoti (mehhaaniline lüliti), andsid akule voolu ja peatselt hakkasid elektrisüsteemid tööle. Mees pääses autost välja ja viidi haiglasse toibuma.

Meedia on juba juhtinud tähelepanu, et kui kasutaja manuaalis näpuga rida ajada, siis leiab ka mehhaanilise uste avamise tagavarasüsteemi. Pyrose teatel polnud ta sellest teadlik ja kasutajajuhendit tal samuti autos ei olnud. Mehe advokaatide kinnitusel on paar rida kasutajajuhendis sellise asja puhul ka ebapiisav ja kavas on pöörduda autotootja vastu kohtusse.

GMi teatel on autodel uste avamiseks trossiga lisasüsteemid ja omanikel tuleks need endale igaks juhuks selgeks teha ja üles otsida.

Moodsate autode ukseavamissüsteemid on varemgi õnnetusi põhjustanud. 2015. aastal hukkusid autos 72-aastane mees ja tema koer, kui taat ei suutnud avada oma Chevrolet Corvette’i ust. 2014. aastal jäi üks paarike elektrilukkudega Mazda 3 kinni, sest nad ei teadnud uste manuaalse avamise nõksu: selleks tuleb tol mudelil uksekäepidet kaks korda lõgistada.

10 KOMMENTAARI

r
RS2 15. september 2018, 11:24
Midagi pole pärata, tänapäeva elektroonilisi mõtetuid vidinaid täis autos, peab üks korralik vasar salongis kaasas olema. Ehk siis "ohu korral purustada klaas haamriga". ;)
m
Moderaator! 14. september 2018, 08:55
Vihastusid? Ehk sinulgi automaat käigukast.
Loe kõiki (10)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee