Tehnika

Uuring: kaasreisijad tunnevad end autos ohustatuna, ent juht ei hooli (3)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 14. september 2018, 09:32
 Accelerista
Soomes uuriti, kui tihti tunnevad kaasreisijad end autos ohustatuna. Tuleb välja, et üle kolmandiku kõrvalistujatest kardab aeg-ajalt oma elu pärast. Juhid võtavad alusetuid riske, kihutavad ja tegelevad roolis muude asjadega. Üheks juhi ohutunde uinutajaks on moodne sõiduk.

Tuttav olukord: istud pahaaimamatult kellegi autosse ja pead enesele mõne minuti pärast tunnistama, et see oli viga – roolisolija sõiduvõtted jätavad soovida ja sa tunned oma elu ohus olevat. Parim lahendus sellisel juhul on paluda viisakalt sõiduk peatada ja maha minna.

Võimalik, et kaassõitjad on sulle endale teinud märkusi kihutamise või nuhveldamise pärast või palunud roolis kaasliiklejate suunas vähem karjuda. Mismoodi sa sellises olukorras käitud? Kas peatad auto ja palud noomijal jalgsi edasi minna? See teguviis, muuseas, võibki olla kõige õigem, sest kui sa ise tahad end tappa, lase käia, aga teised jäta rahule.

Elu on näidanud, et enamus hullu lehma tõbe põdevaid või nutinugistajatest juhte ei pea kaassõitja manitsusi miski. Hetkeks on ebamugav, sest tuleb leida teine lahendus sihtkohta jõudmiseks, aga olgem ausad – elu eest on see väike hind maksta.

Enamus võtab liiga suuri riske

Soomlased on liiklusuuringutes väga põhjalikud. Soome kindlustusfirma LähiTapiola tegi koos uuringufirmaga Kantar TNS uuringu, mille eesmärgiks oli teada saada, kui paljud kaasreisijad tunnevad end autos ohustatuna. Küsitlusele vastas tuhat soomlast. Tulemused on ehmatavad.

Selgub, et 32 protsenti kaasreisijatest on tundnud hirmu sellepärast, et autojuht võtab liikluses liiga suuri riske. Sama paljudele on teinud muret kihutamine või nuhvlinäppimine sõidu ajal. Ligemale neljandik küsitletutest tunnistas, et on ka ise kiirust ületanud ja ka neid on kaasreisijad selle eest nahutanud.

Liiga väikese pikivahe hoidmine ja ohtlikud möödasõidud maanteel on paraku igapäevane asi. Seega pole ju kuigi suur üllatus, et see autosviibijais hirmu tekitab. Aga millest ikkagi on autojuhtide niisugune käitumine tingitud?

Miks arvab autojuht, et ta on jumal, kuidas moodne tehnoloogia on juhi käitumist mõjutanud ja kas liiklusõnnetusse sattumine paneb sohvri lõpuks elu üle järele mõtlema, loe edasi Acceleristast.

 

3 KOMMENTAARI

h
Hirmul 15. september 2018, 11:53
on suured silmad.
s
Santos 14. september 2018, 19:48
Karmo lugima
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
vidrik.vosoberg@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee