Tehnika

MEENUTUSEKS ROOLIMOBIILIKUTELE: kas auto suudab end poolsada meetrit ise juhtida? (14)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 25. september 2018, 18:34
 Pixabay
Liikluskindlustuse ekspertide sõnul ei saa kindlalt öelda, kui paljud liiklusõnnetused juhtuvad nutitelefonide kasutamise tõttu, sest seda on võimatu tagantjärele tuvastada. Küll aga on liikluspilti vaadates selge, et telefonide kasutamine autoroolis on endiselt terav probleem ning seda isegi autodes, kus käed-vabad süsteem on standardvarustuses.

PZU sõidukikahjude juhi Jaanus Tanne sõnul on pea võimatu tuvastada, kas avarii põhjustas nutitelefoni kasutamine – ainult siis kui juht seda ise tunnistab, mida enamasti ei tehta. „Küll aga on üha enamatel autodel pardakaamerad ning on juhtumeid, kus videosalvestuselt on näha, et õnnetuse põhjustanud juhi tähelepanu oli häiritud, sest ta askeldas parajasti telefonis,“ toob Tanne näite.

Tanne sõnul on üha enamatel autodel olemas käed-vabad süsteem, kuid miskipärast näeb liikluses sageli, et isegi uuemate ja kallimate sõidukite juhid seda ei kasuta. „Jääb paratamatult mulje, et autojuhid lihtsalt ei vaevu oma käed-vabad süsteemi seadistama, kuigi see on märkimisväärselt mugavam ning ohutum. Ka autodel, millel käed-vabad süsteem puudub, on võimalus paigaldada vastav süsteem lisavarustusena või äärmisel vajadusel kasutada kõrvaklappide abi. Sõidukit juhtides tuleks telefoniga rääkimist siiski pigem vältida, sest igal juhul häirib see juhi keskendumisvõimet,“ ütles Tanne, kelle sõnul peaks autoroolis juhi esmane ülesanne olema sõiduki juhtimine.

OÜ Autosõit juhatuse liige ning koolitusspetsialist Indrek Madar räägib lihtsas koolilapse keeles: „Oluline on et sõidukijuhi pilk on suunatud liiklusele. Ohtlikud on seega hetked, kui  valitakse numbrit või otsitakse aadressiraamatust nime, sõnumi kirjutamisest ja chattimisest ei ole siinkohal enam mõtet rääkida. Mõistlik on siinjuures meelde tuletada natuke matemaatikat. Linnakiirusel 50 km/h läbib sõiduk ühes sekundis 14 meetrit, seega kolm sekundit (mis ei ole eriti pikk aeg numbri valimiseks) tähelepanu telefonis ja sõiduk on läbinud 42 meetrit juhita – kui palju päevas selliseid meetreid koguneb ...?“ jättis Madar lause lõpetamata.

Madara hinnangul on nutitelefonisõltuvus analoogne tubaka või mõne muu mõnuainega. „Inimene peab endale aru andma, kas ja kuivõrd nutitelefoni kasutamine tema keskendumist autosõidule mõjutab. Kui kiusatus seda liikluses kasutada on muutunud halvaks kombeks, siis tasuks kaaluda telefoni sõidu ajaks pagasiruumi jätmist.“

14 KOMMENTAARI

s
statistik 26. september 2018, 12:15
seisin täna ca 8 min Meistri bussipeatuses Õismäel ja selle aja jooksul lugesin 6 autot, kus juht rääkis mobiiliga, seal ringil käib hommikuti tihe rebimine , signaalid undavad, ülekäigurada sõidetakse kinni.
l
Lugesin 26. september 2018, 10:34
eespoololevad kommentaarid läbi ja jäin nõutuks-kas tõesti on inimesed läinud lolliks või lihtsalt üritavad lolli nalja teha...auto võib ju tark olla,...
(loe edasi)
Loe kõiki (14)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee