Militaar

Kohus saatis USA sõjaväelase mürkgaasipommi ehitamise ja lõhkamise eest vangi 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 27. september 2018, 14:38
 Pixabay
24-aastane Ameerika sõjaväelane Ryan Keith Taylor mõisteti süüdi keemiarelva ehitamises, valdamises ja lõhkamises. Noor sõdur ehitas mürgise kloorgaasi pommi, mille jäänused tekitasid vigastusi kahele sündmust uurinud sõjaväepolitseinikule. Taylorile mõisteti surmava Esimese maailmasõja aegse relva järgitegemise eest enam kui 11-aastane vanglakaristus, kirjutab Popularmechanics.

Eelmise aasta 17. aprillil kuulis kolm Lousiana osariigis asuva Fort Polki sõjaväeosa lähistel metsas treeninud sõjaväelast plahvatusi. Heli suunas rutanud sõdurid nägid Taylorit midagi oma mobiiltelefoniga filmimas. Pärast mehe küsitlemist võeti ühendust kohaliku sõjaväepolitseiga.

Sündmuspaigale rutanud sõjaväepolitseinikud asusid korjama tõestusmaterjali: kividel leiduvat teadmata päritolu ainet. Kui üks uurijatest kivikese kilekotti asetas, siis kotike purunes ning tema kindad ja saapad hakkasid sulama. Sõjaväepolitseinikul tekkisid hingamisraskused ning nahapõletus.

Teised uurijad otsisid läbi Taylori elupaiga, sõiduki ja hoiuruumi ning leidsid märkmeid pommiehitamise kohta, materjali ja keemiajääke. Veel ühel lõhkeseadeldise jääke filminud uurijal tekkisid hingamisraskused ja ta viidi haiglasse. Mõlemad viga saanud sõjaväepolitseinikud vajasid ulatuslikku ravi ja nende sõjaväekarjäär sai vigastuste tõttu lõpu.  

Kloorgaasi kasutasid esmakordselt sakslased Esimese maailmasõja Ypres’i lahingus. 15 000 sõdurit sai gaasimürgituse ja neist 5000 suri.

Kloorgaasi saadakse kloori ja happe segamisel. Rohekaskollane gaas ärritab limaskesti ja kahjustab hingamisorganeid. Kloorgaasi ja vee segunemisel tekib vesinikkloriidhape, mis võiski põhjustada sõjaväepolitseiniku kinnaste ja saabaste sulamist.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee