Tehnika

Facebook jagas reklaamiklientidele kasutajate telefoninumbreid (2)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 28. september 2018, 10:07
Foto: Pixabay
Sotsiaalmeediagigant Facebook tunnistas, et on jaganud reklaamiklientidega neid telefoninumbreid, mille kasutajad on sisestanud oma kontode turvalisuse suurendamiseks. Järjekordse kasutajaandmete kuritarvitamise paljastasid koostöös kahe ülikooli teadlased ning tehnikaväljaande ajakirjanikud.

Northeasterni ülikooli ja Princetoni ülikooli teadlased ning väljaanne Gizmodo korraldasid testi, et demonstreerida, kuidas töötab Facebooki uusim petlik tegutsemisviis. Leiti, et Facebook kogub suunatud reklaamide tarbeks kasutajate numbreid kahel viisil: kaheastmelise autentimise kaudu ning sõprade kontaktinfo jagamise kaudu.

Gizmodo ajakirjaniku sõnul suunas ta eksperimendi käigus reklaami Facebooki kontole, mis on seotud konkreetse lauatelefoni numbriga. Number kuulus Northeasterni ülikooli teadlase Alan Mislove’i kontorile ja mees ei olnud seda kunagi Facebookiga jaganud. Mõne tunni pärast aga nägi Mislove konkreetset reklaami. Varem on Facebook sellist kasutajaandmete jagamist eitanud, sedakorda aga oli sotsiaalmeediakanal sunnitud eksperimendi tulemuste valguses oma tegevust tunnistama.

„Kasutame inimeste antud informatsiooni, et anda Facebookis paremat ja rohkem isikustatud kogemust, sealhulgas reklaame,“ vastas ettevõtte esindaja AFP päringule.

Sõprade kontaktinfo jagamisega on Facebookil aga Gizmodo kirjelduse kohaselt lood umbes järgnevad. Kasutaja A jagab Facebookiga oma kontakte, sealhulgas varem avalikkusele teadmata telefonumbrit, mis kuulub kasutajale B. Umbes kuu aja pärast hakkab B just seoses selle telefoninumbriga saama erinevaid reklaame, kuigi ta ise oma numbrit Facebookile üles andnud pole, rääkimata loa andmisest reklaamiklientidele jagamiseks.