Tehnika

12 asja, mida on vaja igas autos (2)

Autoekspert, 2. oktoober 2018, 13:21
Õige mees puhub enda alkomeetrisse. Alar Truu
Küllap on igaüks pidanud end vahel maapõhja needma, kui selgub, et hädavajalik asi, mis keerulisest olukorrast hetkega välja aitaks, on koju ununenud. Eriti ebameeldiv  on see siis, kui oled parajasti kodust sadu kilomeetreid eemal, viimase piisa tilgutab kannatuste karikasse aga tõsiasi, et oled seal üksi, ainsaks seltsiliseks auto.

Süüdistada pole aga kedagi peale iseenda - sest kes oleks siis pidanud kandma hoolt selle eest et kõik kriisiolukordadeks vajalik oleks alati autos käepärast. Mõtle kohe järele: kas sinu autos on need asjad olemas?

Taskulamp

Vastu pimedat aega võiks kanda hoolt selle eest, et auto kindalaekas või pakiruumis oleks üks tõepoolest tõhus metallkorpusega vee- ja põrutuskindel ning korraliku võimsusega taskulamp.

Telefonilaadija

Autosse sobib lihtne sigaretisüütajasse käiv USB-laadija. Muidugi peab siis kaasas olema ka USB-kaabel mobiilile sobiva otsaga.

Labidas

Suvise sapöörilabida tüüpi tööriista võiks talve lähenedes vahetada lumelabida vastu - või tõsta selle pakiruumi lisaks, sest esimesega läheks näiteks koheva äsjasadanud lume kühveldamine üsna vaevaliselt. Kökkupandav lumekühvel ei võta pakiruumis märkimisväärselt ruumi.

Jääkaabits ja hari

Esimesed öökülmad võivad tulla õige ootamatult esiklaasile jääkirme tekkimiseks on tark valmis olla. Jääkaabits võib olla lumepühkimise harja küljes. Nii küünib väiksemat kasvu autoomanik ka suuremal autol esiklaasi hõlpsalt puhtaks kraapima. Pika varrega lumeharjaga saab ka auto katuse korralikult puhtaks pühkida, see on aga väga oluline, sest kui vaheldumisi lumesadudega sulatab ja külmetab, muutub katusele kogunev lumi ohtlikuks koorikuks, mis võib ühel hetkel lahti sulada ja tagasõitjale esiklaasi lennata.

Aknapesuvedeliku tagavarakanister

Pori ja pimedus nõuavad ideaalselt puhast esiklaasi, et teed näha. Aknapesuvedeliku lõppemine võib halvemal juhul tähendada tee äärde jäämist – kui sajab lörtsi või teiste autode rataste alt lendab pori, siis ei suuda ka parimad kojamehed esiklaasi piisavalt puhtana hoida.

Krokodillid

Korralikult hooldatud autoga ei tule seda tihti ette, aga vahel juhtub siiski, et ühel külmal päeval auto ei käivitu. Olukord on märksa lihtsam, kui käivitusjuhtmed on olemas – keegi ikka mööduma satub, kes nendega hakkama saab, aga tal endal ei pruugi krokodille kaasas olla. Kui juhtmed on käepärast, on enam-vähem kindel, et saad vajadusel abi ja võid teisigi aidata.

Puksiirköis

Piisavalt pikka ja tugevat, keskelt nõuetekohaselt tähistatud puksiirköit võib täpselt samamoodi ühel hetkel vaja minna – kas endal, et teisi appi paluda, või selleks, et ise teisi aidata.

Puhastuslapid

Kõike võib juhtuda: lind lasi esiklaasi täis, möödasõitja pritsis peegli poriseks, salongis läks midagi ümber – üks lapp on autos alati hädavajalik.

Kindad

Ühel kargel hommikul võivad kindad vägagi ära kuluda. Parem, kui need on aegsasti kindalaekas ootamas.  

Rehviparandusvaht

Tagavararatas peab nagunii olema, aga hea, kui autos on olemas ka rehvivahu balloon. Kui rehvileke pole väga suur, võib vahust just nii palju abi olla, et jõuda järgmise rehviparandustöökojani.

Alkomeeter

Ootamatu pidu võib tekitada küsimuse, kas võiks juba rooli istuda või peaks siiski veel ootama? Kui alkomeeter käepärast, siis ole vaja oletada

Mõnel eriti ettenägelikul juhil on alati autos olemas ka liiklusõnnetusest teatamise blankett - kui peaks midagi juhtuma, saab selle kohapeal üheskoos ära täita. Nii saavad kõik politsei ja kindlustuse jaoks vajalikud andmed kirja.

2 KOMMENTAARI

v
väike tennis 10. oktoober 2018, 13:27
autos on vaja jalgratta pumpa
k
Kah, Alkost 3. oktoober 2018, 08:12
Üldiselt alkot vähetarvitava mehena olen märganud sama: katsetanud olen mitut alkomeetrit ning näinud, et ca pool tundi pärast 0,5l normaal õlle joomist näitab "täppisriist" 1,0-1, 4 promilli. See liigitatakse kesmise joobe alla.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee