Kasulik

OHTLIK ÖINE TEE: nippe turvalisemaks autosõiduks pimedal ajal (5)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 3. oktoober 2018, 18:47
 Pixabay
Täna loojub päike Tallinnas kell 18.47 ja valget aega on veidi üle 11 tunni – ehk kalender on jõudnud sinnamaale, kus pimedat aega on valgest rohkem. Iga päevaga lisandub mitmeid minuteid seda aega, kus autojuhi jaoks on auto laternad ja pimedassõidu oskus eriti olulised. Popularmechanics toob välja kümme võtet, et autosõit pimedas oleks ohutum.

1. Reguleeri esituled

Veelgi parem: vii auto töökotta ja lase professionaalidel tuled täpselt õiges suunas valgustama panna. Kui laternad on tuhmunud, siis kas lase need spetsialistidel poleerida või tee see töö ise, aga õigesti – näiteks nii, nagu juhendab Andero Sepp.

2. Reguleeri salongi valgusallikaid

Spidomeetri ja teiste näidikute valgustus on reeglina hämardatav. Liigne valgus salongis on ebavajalik ja ka häiriv ning segab juhi vaadet maanteele. Hämaram taustavalgus vähendab ka esiklaasile tekkivaid peegeldusi ja üleüldse laseb juhi silmadel pimedusega paremini kohanduda.

3. Ära kanna valesid prille

Unusta ära need kollase klaasiga „autojuhiprillid“, mida teleturus reklaamitakse – need võivad küll kontrasti tõsta, aga samas vähendavad silmadeni jõudva valguse kogust ja seeläbi muudavad teel tekkivate ohtude märkamise hoopis raskemaks. Ideaalis võiks lühinägelik juht kanda pimedal ajal sõites peegeldusvaba kattega kontaktläätsi.

4. Märka helendavaid silmi

Palju metsloomadele otsasõite on õnneks jäänud ära tänu sellele, et nende silmad peegeldavad autotulede valgust ja juht on jõudnud reageerida. Püüa teadlikult kammida teeääri oma silmadega, et märgata aegsasti seal helendavaid loomasilmi.

5. Ära vahi vastusõitvate autode tulesid

Vastutuleva auto laternatesse vahtimine pimestab. Pööra pilk neist paremale ja muidugi ära unusta ise õigeaegselt lähituledele lülitada.

6. Hoia tuuleklaas puhas

Päeval puhtana paistev tuuleklaas võib öösel osutuda parasjagu räpaseks ja nähtavust takistavaks. Veendu enne öist sõitu, et klaas on maksimaalselt läbipaistev.

7. Kui on lubatud, siis kasuta udutulesid

8. Hangi lisatulesid – aga mõistlikult

Kindlasti veendu, et autole nähtavuse parandamiseks hangitavad lisatuled on legaalsed ja hea asemel hoopis halba ei tee.

9. Puhasta küljepeeglid ja reguleeri need õigesti paika

Ka kehvalt suunatud või must küljepeegel võib juhi nähtavust halvendada, eriti kui sellest torkavad otse silma tagasõitva auto tuled.

10. Hoia silmad korras

Et vältida ja ennetada silmade väsimist, soovitavad silmaarstid silmi liigutada – kammida nendega ümbruskonda, selmet ühele piirkonnale keskenduda. Kindlasti tuleb käia korrapäraselt silmakontrollis.

5 KOMMENTAARI

m
Mx35 3. oktoober 2018, 23:22
miks pole autod kaetud valgust peegelduva värviga et neid juba kaugelt näha oleks ??? isegi siis kui nad tuledeta sõidavad!!!
y
yota 3. oktoober 2018, 19:55
alustuseks võiks autojuhid oma auto selgeks õppida ja tagumised tuled ka sisse lülitada... Lauspimedas ilma tuledeta sõita on ikka veits imelik
Loe kõiki (5)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee