Suhted

Kas laps pärib intelligentsuse isalt või emalt? (2)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 10. oktoober 2018, 19:55
 Pixabay
Järgnev võib tulla meestele pettumusena – aga erinevate uuringute teatel on lapse vaimne võimekus seotud eeskätt sellega, kui nutikas on tema ema.

LadBible kirjutab, et intelligentsust kannab edasi X-kromosoom. Kuna naistel on kaks X-kromosoomi ning meestel X- ja Y-kromosoom, siis pärib laps kaks korda suurema tõenäosusega intelligentsuse emalt kui isalt. 

Cambridge’i ülikool tegi selles vallas ühe esimestest uuringutest juba aastal 1984 ning tõi välja, et kui geneetiliselt moondatud laborihiirtele siirdati ekstrakogus emaseid geene, siis arenesid hiirtel välja suuremad pead ja ajud ning väiksemad kehad. Ja mõistagi prooviti ka isaseid geene – väiksed ajud, suured kehad.

Mirrori teatel sai samasuguseid tulemusi ka Glasgow uuringuinstituut: laste IQ kaldub sarnanema ema omaga. 

14-22-aastastele lastele ja noortele esitati hulk küsimusi, mille koostamisel võeti arvesse erinevaid tegureid nagu näiteks haridus ja sotsiaalmajanduslik staatus. Leiti, et kõige paremini saab lapse intelligentsust ennustada tema ema järgi: noore inimese IQ erineb ema omast umbes 15 punkti võrra.

Aga muidugi tuleb arvestada ka seda, et pärilikkus ja geneetika pole ainsad tegurid, mis määravad lapse vaimse võimekuse. Õigupoolest sõltub umbes pool lapse intelligentsusest tema kasvukeskkonnast. Ehk kui isa aitab kaasa lapse arengule, kasvatades tema enesekindlust, temaga mängides ja uusi oskusi õpetades, siis sõltub ka temast väga palju see, kui targaks laps kasvab.

2 KOMMENTAARI

x
xy 11. oktoober 2018, 16:20
Kasvukeskkond on oluline intelligentsuse jaoks, kuid parim kasvukeskkond võib arendada intelligentsuse ainult kuni selle arendatavuse piirini. Kana võib õpetada lugema, kuid sõltub kaasasündinud omadustest, kas ta selle ka ära õpib või mitte.
s
Sander 10. oktoober 2018, 21:23
Oleneb, kellelt küsitakse.

Sisuturundus

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
vidrik.vosoberg@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2505
levi@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee