Kasulik

AMETLIK: külmemas kliimas elavad inimesed joovad rohkem 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 23. november 2018, 20:15
 Pixabay
USA Pittsburghi ülikooli värske uuringu teatel tarbivad külmemates kliimavööndites elavad inimesed rohkem alkoholi kui need, kes resideerivad soojemates paikades.

Põhjuseks on Maximi teatel see, et naps on vasodilaator ehk aine, mis laiendab ja lõõgastab veresooni ja kiirendab vereringet. Kui vereringe kiireneb, siis tunneb inimene end soojemini – ja sel põhjusel kiputaksegi väljas valitseva krõbeda ilma puhul rohkem alkoholi pruukima.

„See on miski, mida inimesed juba kümnendeid arvanud,“ sõnas uuringu autor Ramon Bataller Pittsburghi ülikooli maksauuringute keskusest. „Miks inimesed Venemaal nii palju joovad? Miks Wisconsinis (USA põhjapoolsemaid osariike, kus jaanuaris mõõdetud ka kuni 18 kraadi külma – toim)? Kõik eeldavad, et külma pärast.“

Teadusajakirjas Hepatology avaldatud uuringu tarbeks analüüsiti 193 riigi andmeid, mis pärinesid maailma tervishoiuorganisatsioonilt ja maailma meteoroloogiaorganisatsioonilt. Teadlased püüdsid määratleda seost kliima ja alkoholitarbimise vahel inimese kohta.

Ning seos ehk nn negatiivne korrelatsioon, nagu juba öeldud, leitigi. Mida madalam on keskmine temperatuur ja päikesevalguse kogus, seda suurem on alkoholi tarbimine inimese kohta, alkoholitarbijate hulk ja liigjoomise sagedus.

Aga muidugi ei maksa unustada, et liigne joomine teeb maksale kurja. Ja seda ei maksa ammugi arvata, et alkohol ka päriselt keha üles soojendab ja talvel kõrtsist koju taarudes külmumissurma surra ei lase. 

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee