Militaar

USA armee püüab kavala seadme abil sõdurite merehaigust ravida 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 26. november 2018, 19:05
 Pixabay
Kõik väejuhatused teavad, kui vähe kasu on oksekoti külge klammerduvatest või üle laevaparda öökivatest sõduritest. USA sõjavägi püüab liikumishaiguse probleemi lahendada ühe värske leiutisega, mis peaks inimese närvisüsteemi ära petma. 

Popularmechanics kirjutab, et sõjaväe jaoks on merehaigus ehk liikumishaigus tõsine probleem. Iiveldus tabab transpordiveokite kastis loksuvaid jalaväelasi, lennukipiloote ja –meeskondi ning eriti just mereväelasi ja allveelaevnikke – isegi mõõduka lainetuse puhul kannatab merehaiguse käes veerand sõjaväelastest.

Leiutis nimega Ototech võib merehaigusest jagu saada sel moel, et närvisüsteem petetakse ära ja iiveldustunde tekitajad filtreeritakse välja. Sisuliselt sunnib Ototech aju ignoreerima neid signaale, mis merehaigust tekitavad ja parda äärde tormava sunnivad.

DefenseOne selgitab, et seadeldist kantakse peapaelaga peas ja see kinnitub kõrva taha. Seal tekitab vidin õrnu vibratsioone, mis peaksid tüssama aju sel moel, et too ei märka neid signaale, mis iiveldust tekitavad. Nii ei anna aju vastavatest signaalidest kehale ka märku,

Leiutaja Samuel Oweni teatel mõjutavad vibratsioonid vestibulaarnärvi ning sunnivad aju arvama, et kõikumisele viitavad signaalid on „mitteinformatiivsed“.

Vähemalt teoorias. Leidur ise päris täpselt ei teagi, kuidas Ototech töötab – aga paistab, et töötab. Igatahes võib sellest seadeldisest tõusta nii mere- kui ka näiteks lennuväelastele palju tulu.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee