Kasulik

Mida teha, kui radiaator ei lähe soojaks, külmub ära või kulub liialt kiiresti? 

Kodus.ee, radiaatorikeskus.ee, 2. detsember 2018, 08:50
 PantherMedia/Scanpix
Kuidas valida konkreetsesse ruumi sobiv radiaator, millist küttevõimsust on tarvis? Probleemid, mis radiaatorkütte paigaldamisel ja kasutamisel ette tulevad.

Radiaatori täpseks valikuks on parim alus professionaalne kütteprojekt. Juhul, kui projekti käepärast ei ole, saab radiaatori dimensioneerimisel lähtuda köetava ruumi mahust, küttevee pealevoolu temperatuurist, küttevee äravoolu temperatuurist, toatemperatuurist ning hoone soojustuse tasemest. Tähtsust omab hoone osa, kuhu radiaatorit kavandatakse – näiteks trepikodades ning garaažis ei ole ilmselt vajalik saavutada sama kõrgeid sisetemperatuure kui eluruumides.

Millist lisavarustust on radiaatori paigaldamisel tarvis?

Radiaatori paigaldamisel on kindlasti tarvilikud radiaatori kandurid (kas seina- või põrandakandurid – seejuures tasub uurida, kas kandurid kuuluvad radiaatori hinna sisse või tuleb soetada lisatasu eest), õhutuskork ja pimekorgid. Lisaks on soovitatav varustada radiaator sulgventiiliga (altühendusega radiaatori puhul nn H-ventiiliga). Energiasäästu saavutamiseks on vajalik termostaadi paigaldus.

Miks amortiseerub radiaator normaalsest kulumisest kiiremini?

Radiaatori kiirema amortiseerumise põhjuseks on peamiselt ebakorrektne paigaldus ning käit – näiteks ühendatakse keskkütteradiaator tarbevee ringi või vahetatakse küttesüsteemi küttevett, mis põhjustab korrosiooni. Samuti võib radiaatori kiirema amortisatsiooni põhjuseks olla lubatust suurem töörõhk.

Mida teha kui radiaator ei lähe soojaks?

Kui toatemperatuur seejuures soovitust madalam ei ole, siis on termostaat radiaatori küttevee pealevoolu sulgenud, sest tuba ei vaja rohkem kütet ning radiaator ei peagi soe olema.

Kui toatemperatuur on aga soovitust madalam, siis võivad põhjused olla erinevad:

* Radiaator võib olla ummistunud – Eesti lubjarikas vesi tekitab radiaatoris katlakivi, mistõttu küttekeha soojusväljastus väheneb. Antud juhul pakub probleemile leevendust küttesüsteemi läbipesu, kuid üle 15 aasta vanuse küttekeha puhul ei pruugi läbipesu aidata.

* Radiaatori ventiil on kinni – tuleb avada ventiil.

* Radiaatorisse on sattunud õhku – õhk piirab küttevee ringlust. Õhu saab välja lasta õhutusventiili kaudu.

* Radiaator on ebaühtlaselt soe – põhjuseks on kas ummistumine või väike küttevee tsirkulatsioon. Teisel juhul tuleb pöörduda küttesüsteemi haldaja poole.

* Radiaatori võimsus ei ole antud ruumile piisav (küttekeha on valitud liiga väike).

* Küttesüsteemi ei ole paigaldatud tsirkulatsioonipumpa või on küttevee ringlemise suund vale – tuleb konsulteerida küttesüsteemi haldaja või santehnikuga.

* Termostaatventiil on umbes – tuleb konsulteerida küttesüsteemi haldaja või santehnikuga.

Kuidas avastada radiaatori külmumist?

Et vesi külmumisel paisub, siis tõstab see radiaatoris rõhku üle lubatud piiri, mis võib esile kutsuda muutusi radiaatori veekanalite kujus, värvi pragunemist, keeviste rebenemist jne. Üles sulades külmunud radiaator lekib ning ei ole enam kasutuskõlblik.

Ruumides, kus temperatuur langeb talvel alla 0 °C (keldrid, garaažid, tuulekojad jms.) võib tekkida vee jäätumise oht. Sellisel juhul on otstarbekas suurendada küttevee pealevoolu temperatuuri ja tsirkulatsiooni. Radiaatori jäätumise vältimiseks ei tohi sulgeda radiaatori sulgventiili. Kui külmumise oht on siiski reaalne, siis on otstarbekas lisada küttevette külmumiskindlaid aineid.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee